Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guterres’ten Lübnan Özel Mahkemesi’ne yeni atama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Lübnan Özel Mahkemesi Savunma Dairesi Başkanlığına Dorothee Le Fraper du Hellen’i getirdi.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, Mart 2009’dan Şubat 2018’e kadar Lübnan Özel Mahkemesi Savunma Dairesi Başkanı olarak görev yapan Francois Roux’un yerine Fransız Dorothee Le Fraper du Hellen’in atandığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca Hellen’in birkaç hafta süren geçiş döneminin ardından göreve başlayacağı ifade edildi.

Yeni başkan 25 yıllık deneyime sahip

Fraper du Hellen’in uluslararası hukuk ve ceza hukuku alanlarında 25 yıllık bir deneyime sahip olduğu ifade edildi. 2012 yılından bu yana savunma avukatları listesinde yer aldıktan sonra göreve atanana kadar Lübnan özel mahkemesinde Hasan Habib Meri’nin haklarını korumak için mücadele eden Hellen, bu göreve, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından getirildi.

Frapper de Elaine’den Guterres’e teşekkürler

Konuşmasında Antonio Guterres’e teşekkürlerini ileten Fraper du Hellen, “Bağımsız bir savunma bürosu kurulması, Lübnan Özel Mahkemesi için bir örnek teşkil ediyor. Savunma araçlarının eşitliği genel olarak ceza hukukunun ve uluslararası ceza hukukunun temel ilkesidir” diye konuştu.

Atamanın yasal dayanağı ne?

Lübnan Özel Mahkemesi Tüzüğü’nün 13 üncü maddesi uyarınca BM Genel Sekreteri, Özel Mahkeme Başkanı ile istişarelerde bulunarak, büro personelinin atanmasından ve savunma avukatı listesinin geliştirilmesinden sorumlu olan bağımsız bir savunma bürosu başkanını göreve getirebiliyor.