Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guterres’ten Yemen limanlarının insani yardıma açılması çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yemen’deki taraflar arasında devam etmekte olan anlaşmazlığa son vermek üzere siyasi bir çözüme ulaşacaklarını vurgulayarak, “Tüm tarafları, daha fazla geç kalmadan yeni Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile birlikte çalışmaya davet ediyorum” dedi. Guterres, Yemen’deki bütün limanların insani yardıma açılması çağrısında bulundu.

Yemen’deki limanların, başta gıda, ilaç ve yakıt olmak üzere, insani yardımlara açılması çağrısında bulunan Guterres, “Sana havaalanı aynı zamanda hayati bir damardır ve açık kalmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Müzakerelere dönüş için savaşa son vermek gerekir”

Öte yandan, Yemen Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mihlafi de müzakerelere dönüş çağrısını yineleyerek, Yemen hükümetinin liman ve havaalanlarını insani yardımlar için açmaya çalıştığını söyledi. Müzakerelere dönüş için savaşa son vermek gerektiğini belirten el-Mihlafi, ülkenin birliği ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BM Yemen Özel Temsilcisi ilk sunumunu yapacak

Yemen Dışişleri Bakanı Mihlafi ile Cenevre’de bir araya gelen BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, yapılan görüşmede, başkent Sana’ya yaptığı ziyaretin sonuçları ve Yemen’in geçici başkenti Aden’e yapacağı ziyaret ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Griffiths, Yemen çalışma programının bir parçası olarak New York’a gitmeden önce, 17 Nisan’da BM Güvenlik Konseyi’ne ilk sunumunu yapacak.

Yemen Dışişleri Bakanı, Özel Temsilci Griffiths’i, Aden şehrini vuran yıkım hakkında bilgi edinmeye ve Husilerin darbesinin neden olduğu yıkımın yanı sıra silahlı milislerin dayattığı kuşatma sonucunda halkın maruz kaldığı insani duruma daha yakından şahit olması için Taiz şehrini ziyaret etmeye davet etti.

Müzakerelere dayalı, adil ve kapsamlı bir çözüm

Öte yandan BM Yemen Özel Temsilcisi, barışa ulaşmanın sorumluluğunu esasen Yemenlilerin taşıdığının altını çizdi. Griffiths, Yemen’deki taraflarla görüştükten sonra, Yemenilerin yaşadığı acılara son vermek için müzakerelere dayalı, adil ve kapsamlı bir çözüm getirmeye yönelik bir görüş ortaya koymayı istediğini belirtti.