Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Guterres’ten Yemen’e yardımlarından dolayı Veliaht Prens’e teşekkür | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, New York’taki BM Genel Merkezi’nde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Görüşmede Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından BM’nin Yemen’e yönelik yürüttüğü insani yardımları desteklemek için ocak ayında söz verilen 930 milyon dolar bağış takdim edildi. Guterres, sözlerini yerine getirmelerinden dolayı Veliaht Prens’e teşekkürlerini iletti.

Söz konusu bağış, 2018 yılında ‘Yemen BM İnsani Yardım Planı’nın desteklenmesi ve finanse edilmesi amacıyla Suudi Arabistan, BAE ve BM arasında imzalanan ortak yürütme programı anlaşmasının ardından geldi.

Anlaşmaya göre Suudi Arabistan ve BAE, 930 milyon doların haricinde Yemen’e yardım malzemelerinin aktarılması ve ticari ithalat hacminin artırılması amacıyla Yemen’deki liman ve yolların rehabilitasyonu için 70 milyon dolar daha bağışlayacak. Böylece anlaşma kapsamında BM’ye bağışlanan miktar toplam 1 milyar dolar olacak.

Suudi Arabistan ve BAE, daha önce de Yemen’de yürütülen BM insani yardım çalışmalarının yüzde 52’sine tekabül eden 500 milyon dolar yardımda bulunmuştu.

BM’nin tahmini2018 için Yemen’de yaklaşık 2 milyar 960 milyon dolarlık bir ihtiyaç olacağını yönünde. Hazırlanan plan çerçevesinde bağışta bulunan ortaklar Yemen’deki milyonlarca insanın acısının hafifletilmesine yardımcı olacak.

Guterres, diğer bağışçıların da Suudi Arabistan ve BAE’yi takip edecekleri yönündeki umudunu dile getirerek gelecek ayın üçünde Cenevre’de düzenlenecek toplantıda ele alınacak olan insani yardım planına cömert katkılarda bulunmalarını beklediğini söyledi.