Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güvenlik Konseyi, Myanmar’daki şiddeti ‘felaket’ olarak vasıflandırarak kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Myanmar’ın Rakhine Eyaletindeki kötüleşen insani durum hakkında derin endişelerini dile getirdi.

Konsey, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu tarafından polis karakollarına gerçekleştirdiği saldırıları kabul etmesine karşın, 370 bin’den fazla insanın göç etmesine neden olan şiddeti kınadı. Bu sayı, Myanmar Hükümeti tarafından tanınmayan, vatandaşlık, eğitim ve diğer hizmetleri almaları reddedilen 1 milyon Rohingyalı azınlık nüfusunun yaklaşık üçte birini temsil ediyor.

BM Güvenlik Konseyi, çarşamba günü geç saatlerde Myanmar’daki durum hakkında kapalı bir toplantı düzenlemiş, Genel Sekreterlik tarafından bölgedeki son gelişmelere dair brifing verilmişti.

Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı, Etiyopya Birleşmiş Milletlere Temsilcisi Tekeda Alemu, toplantı sonrasında üyelerin güvenlik operasyonları sırasında kullandığı aşırı şiddet olaylarıyla ilgili endişelerini dile getirerek, Müslüman Rohingyalı azınlığın yaşadığı Rakhine Eyaletindeki şiddet olaylarının sona erdirilmesi, hukuk ve düzenin kurulması, sivillerin korunması, normal ekonomik ve sosyal şartların düzenlenmesinin yanısıra mülteci sorununun çözümlenmesi için acil adımlar atılması yönünde çağrıda bulunduklarını söyledi.

Konsey Başkanı, Bangladeş Hükümeti’ni mültecilere yardım etme yönündeki çabalarını için tebrik ederek, Bangladeş Hükümetini destekleme amaçlı diğer uluslararası çabalara da övgüde bulundu.

Konsey, Myanmar’a çağrıda bulundu

Konsey üyeleri, göç etmek zorunda kalan kişilere ayrımcılık yapılmaksızın insani yardım sağlamayı taahhüt eden Myanmar Hükümeti’ne atıfta bulunarak, bu yükümlülüğün yerine getirilmesi, insani yardım sağlanmasının kolaylaştırması ve insani yardım aktörlerinin korunup, güvenliğinin sağlanması için çağrıda bulundu.

Söz konusu devletler arasında devam eden diyalog ve işbirliğinin devam etmesinin önemine vurgu yapan Konsey Üyeleri, Genel Sekreter tarafından Rakhine bölgesinde şiddetin durması yönünde verilen çabaları memnuniyetle karşıladı.

Uzun vadeli bir çözüm için anlaştılar

Konsey üyeleri, eski Genel Sekreter Kofi Annan’ın başkanlık ettiği Danışma Komitesinin Rakhine Azınlık Statüsüne ilişkin tavsiyelerini uygulayarak, Rakhine’daki duruma uzun vadeli bir çözüm getirmenin önemi konusunda anlaştılar.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, olanları ‘felaket’ olarak nitelendirerek, Myanmar’da en azından şu an için normal bir hayat sürmelerine izin veren yasal bir statüye ihtiyaçları olduğunu tekrarladı.

İnsani bir felaket

New York’ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Guterres, “On yıllar boyunca yaşanan adaletsizlikler şimdi Myanmar sınırlarının ötesine tırmandı ve bölgedeki istikrarı bozdu. Durum, insani felaket. Bu dramatik bir trajedi, insanlar ölüyor ve korkunç sayılarda insanlar acı çekiyor. Bu durdurulmalı” şeklinde konuştu.

Guterres, konuşmasına şöyle devam etti, “Geçen hafta, Bangladeş’e kaçan Rohingyalı mültecilerin sayısı 125 bin iken, bu sayı şimdi üç kat artarak yaklaşık 380 bin oldu. Çocuklar ve kadınlar aç, beslenme yetersiz.”

Etkili bir eylem çağrısı yaptılar

Guterres, 25 Ağustos’ta patlak veren kriz hakkında San Suu Çii ile birkaç kez konuştuğunu ve Myanmar Liderine krizin temel nedenlerini ele alması için etkili bir eylem planı çağrısı yaptığını tekrarladı.

Myanmar Hükümet Sözcüsü Zaw Htay, Sui Çii’nin önümüzdeki salı günü Kuzey Rakhine eyaletinde yaşanan şiddet olayları hakkında televizyonda bir konuşma yapacağını söyledi. Sözcü, Suu Çii’nin ulusal uzlaşma ve barıştan bahsedeceğini söyledi.