Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Güvercinler Diyarbakır’da görücüye çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Diyarbakır’da düzenlenen “Güvercin Festivali”ne katılanlar, aralarında 20 bin liraya kadar alıcı bulanların da yer aldığı 25 ırktan güvercini görme fırsatı buldu.

Diyarbakır’da düzenlenen “Güvercin Festivali”nde 25 ırktan güvercin görücüye çıktı.

Yenişehir ilçesindeki bir dinlenme tesisinde bu yıl ikincisi düzenlenen festivalde, Türkiye’nin farklı illerinden gelenler güvercinlerini yarıştırdı.

Yarışmaya 500 güvercin katıldı

Festivalde Külrengi”, “Gökela”, “Cigeri”, “Narinci”, “Atlas” ve “Zeytini”nin de arasında yer aldığı 25 ırktan yaklaşık 500 güvercin yarışmaya katıldı.

Yarışmada juri heyeti, dişi ve erkek olmak üzere iki ayrı kategorideki kuşları renk, kuyruk ve gagalarının düzgünlüğü, ayak yapısı gibi fiziki özelliklerine göre değerlendirdi.

Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü olan güvercin sahiplerine kupa verildi.

Kanatlı Hayvanseverler Derneği Başkanı Mehmet Batmaz, festival ile güvercin severleri bir araya getirdiklerini söyledi.

Güvercinleri farklı illerden gelen 15 hakemin seçtiğini belirten Batmaz, hakemlerin güvercinleri tek tek inceleyip puan verdiğini söyledi.

“Güvercinlere çocuk gibi bakıyoruz”

Festival sayesinde bölge kuşlarının tanıtımının da yapıldığına işaret eden Batmaz, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin her yerinden güvercin meraklıları festivale katılıyor. Güvercin bizim kültürümüz, tarihimizdir. Çocuk gibi ona bakıyoruz ve seviyoruz. Onları beslediğimizde rahatlıyoruz. Kötü alışkanlıklara bulaşmamak için güvercin en güzel hobidir.”

Güvercinlerin sahiplerine hem zevk verdiğini hem de para kazandırdığını vurgulayan Batmaz, güvercinin rengine, fiziğine ve görselliğine göre fiyatının değişiklik gösterdiğini ifade etti.

Batmaz, şöyle konuştu:

“Genelde en yüksek fiyatı olan Diyarbakır güvercinlerinden ‘Kürenk’, ‘Gökela’, ‘Narinci’, ‘Cigeri’ ve ‘Kırmızı Ankut’tur. Bu festivali ilerletip panayır şeklinde düzenlemeyi planlıyoruz. Bu güvercinleri tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz.” AA