Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hac ibadetleri yarın sonra eriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sayıları yaklaşık 700 bin olan aceleci hacı adaylarının çoğu bugün güneş batmadan önce 3 cemreyi de taşlayarak Mina’dan ayrılacak. Daha önceden ifaza (ziyaret) tavafını yapmayanlar bu tavafı yapacak. Birçoğu kurbanlarını keserek Medine-i Münevvere’ye hareket edecek veya evlerine dönmek için havaalanlarına ve limanlara gidecek. Yaklaşık 600 bin hacı adayı ise aceleci olmayarak Mina’da kalmayı tercih etti.

Hacı adaylarının hepsi dün peygamberimize (sav) tabi olarak (Teşrik günlerinin 1.günü) gün boyunca küçük, orta ve büyük Akabe cemresini taşladı. Hacı adayları gruplar halinde kalabalık oluşturmadan şeytan taşlamaya giderken, gruplar şeytan taşlamayı rahat bir şekilde ve huzur içinde gerçekleştirdi.

Kalabalığın düzenlenmesinden sorumlu olan güvenlik görevlileri, hacı adaylarının Cemerat binasında rahat bir şekilde hareket etmesinde etkin bir rol oynadı. Öyle ki, Kraliyet Mahkemesi’nin Cemerat binasının katlarına grupları düzenli bir şekilde dağıtma planı doğrultusunda birçok yol oluşturulurken, bu plan, şeytan taşlamanın rahat ve kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağladı.

Diğer taraftan Mekke Bölgesi Kalkınma İdaresi, uyguladığı metro planında idari olarak başarı sağladı. Söz konusu metroyla terviye ve nahr gününde yaklaşık 365 bin hacı adayı taşındı.

Bu planın uygulanmasına, sivil savunma, bina güvenlikleri, Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan Kızılayı, Suudi Arabistan’daki elektrik şirketleri, Ulusal Su şirketi ve Mekke Emirliği sikaye ve rifade kurulu katkıda bulundu. Mekke bölgesi Kalkınma İdaresi, Teşrik günlerin geri kalanında yaklaşık 1 milyon hacı adayını Cemerat bölgesine taşımaya hazırlanıyor.

Diğer taraftan hacı adayları yarın evlerine dönmeye başlayacakken, Suudi Arabistan Havayolları buna yönelik planını uygulamak için gerekli hazırlıkları tamamladı ve dönüş seferleri için bütün imkânlarını seferber etti. Suudi Arabistan Havayolları Müdürü mühendis Salih el-Casir, havayollarının hacı adaylarının ülkelerine taşınması planı için gerekli hazırlıkları tamamlandığını, bu planla ilgilenen şirketler ve kurumlar tarafından denetlenen plan doğrultusunda hacıların ülkelerine gidişinin organize edildiğini söyledi.

Mühendis el-Casir, Suudi Arabistan Havayolları’nın bütün şirketleri ve sektörleriyle bu seneki hac için hazırlanan planın ikinci aşamasına başlamaya hazır olduğunu ve Hacı adaylarını 100’den fazla yerli ve yabancı bölgeye götüreceklerini söyledi. Planın ilk aşaması olan hacı adaylarının hacca uçak seferleriyle nakledilmesi başarılı bir şekilde gerçekleşmişti. Geçtiğimiz sene hacca özel olarak gerçekleştirilen 2 bin 300 tarifeli ve özel uçak seferinde taşınan hacı sayısı bu sene yüzde 40 artarak 470 bine yükseldi.