Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hacı adayları bugün, ‘Terviye’ ile hac ibadetlerine başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hac ile ilgilenen bütün güvenlik, sağlık ve hizmet birimleri, Zilhicce ayının 8. gününün sabahından itibaren hacıların Mina’ya hareket etmeleri için hazırlıklara başladı.

Bu gece Mina’da kalacak olan hacılar, ertesi günün (9 zilhicce Perşembe) sabahından itibaren Haccın rükunlarından biri olan vakfe için Arafat’a gidecekler.

Hacılar bugün Terviye günü sebebiyle Mina’da geceleyecekler. Mina’da onlar için dünyanın en büyük çadır kenti hazırlanırken, bu çadır kenti;hacılar için daha fazla güvenlik ve emniyet sağlayacak standartlara göre ve 2 milyon 500 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruldu.

Hacılar yarın sabah Vakfe için, Mina’dan Arafat’a hareket edecekler. Yarın öğleden güneşin batışına kadar Arafat’ta vakfe yapacak olan hacılar, daha sonra Mina’ya dönerek geceyi Müzdelife’de geçirecekler. Hacıla bayram günü güneşin doğuşundan sonra da Mina’ya dönere kurbanlarını kesecek ve ihramdan çıkacaklar.

Suudi Arabistan’ın Kızılay’ı, Terviye gününü geçirmek üzere Mina’ya gidecek hacıların karşılanması için hazırlıklarını tamamladı. Söz konusu hazırlıklar çerçevesinde, tıbbi malzemeler ve uzman kadrolarla donatılmış, içinde 505 sağlık personelinin, 14 doktor ve 10 uzmanın çalıştığı 36 sağlık merkezi hacılara hizmet verecek.Ayrıca, 205 acil yardım ekibi, bunları destekleyen 14 ilk yardım ekibi, en iyi tıbbi ekipmanlara sahip ve uluslararası standartlara uygun olan modern bir ambulans filosu bulunuyor.