Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hadi: Askeri operasyonları Yemen’i özgürleştirene kadar sürdüreceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Yemen’e destek veren 19 ülkenin Büyükelçileri ve Körfez İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Dr. Abdullatif Ziyani’nin katılımıyla bir toplantı düzenledi.

Yemen Resmi Haber Ajansı’nda (SABA) yer alan habere göre, toplantı, Yemen’deki son durum, Husi militanların faaliyetlerinin Yemen ve bölgeye etkisi ve Husilerin Yemen halkına yönelik uyguladığı baskılara dair bilgi vermek üzere gerçekleştirildi. Toplantıda, Husilerin dış güçlerin kontrolündeki bir terörist grup olduğu ve barışı istemediği, barış görüşmeleri yapmanın sadece vakit kaybı olacağı vurgulandı.

Toplantıda konuşan Hadi, askeri operasyonlarının Yemen’in tamamını özgürleştirene kadar devam edeceğini ve askeri darbenin bitirilmesi, silahların teslim edilmesi ve devlet müesseselerinin yeniden kurulması ilkeleri gerçekleşmeden herhangi bir müzakereye girişmeyeceklerini söyledi.

Husiler tarafından, Ali Abdullah Salih’in öldürülmesinden sonra Genel Halk Kongresi Partisi (GHK) yönetici ve bağlılarına yönelik gerçekleştirilen katliam ve baskılara işaret eden Hadi, Husilerin barışı sağlayacak bir müzakere yürütemeyeceklerini ifade ederek, “Bu milisler askeri güce sahip olduğu sürece onlarla bir barış sağlamanın imkansız olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Hadi, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Husilerin Ali Abdullah Salih’i katlederek, GHK liderlerinin bazılarını öldürmesi, bazılarını hapsetmesi, Başkent Sana’da düzenledikleri baskınlar ve tutuklamalarla Sana’yı açık hava hapishanesine çevirmelerinden sonra bütün Yemenlilere meşru yönetimin arkasında durma ve terörist Husi milislerine karşı mücadele etmeye davet etmiştim. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’ne gönderdiğim mektupta ülkenin meşru yönetimi olarak, Husi militanların yaptığı zulme ve katliamlara karşı harekete geçmeye çağırdım. BM ve uluslararası topluma buradan bir kez daha Husilerin söz konusu eylemlerini kınama ve Husiler tarafından alıkonulanların serbest kalması için çalışma çağrısı yapıyorum.”

Toplantıda, Büyükelçilere, Yemen’de 2011 yılından beri yaşanan siyasi değişimlere dair bir sunum yapan Hadi, askeri darbenin başarısızlığa uğratılması, Yemen halkının birliğinin korunması ve bütün direniş gruplarının meşru yönetim bayrağı altında tek cephede birleşerek, İran destekli Husi milislere karşı mücadele etmesi için Yemen’e destek veren ülkelerin siyasi çabalarını birleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.