Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hadi: Darbeciler, Yemen devrimine el koymak istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur el-Hadi, “Darbe sürecinin sadece Ulusal Diyalog Komitesi’nin çıkış yollarını temsil ettiği ulusal kamuoyunu değiştirmekle kalmadı; aynı zamanda devletin ve siyasi kaynaklarına özel hesaplar için el konuldu, siyasi ve demokratik ortam ortadan kaldırıldı. Ayrıca süreç, cumhuriyet sisteminin yerini zulm, zorbalık ve kölelik aldı. Böylelikle öncelik Yemen Devrimine el koydu” dedi.

26 Eylül 1962 devriminin 55. yıl dönümünde, Yemenlilere seslenen Hadi, “İşte cesur Yemen halkımız mucizevî devrimini kutluyor ve cumhuriyet rejiminin düşmanlarının ve hainlerinin yüzlerine kılıcını çekiyor. Düşmanların ve hainlerin ismini haykıranlar, gerçek yüzleri ortaya çıkmadan yıllarca övüldü, sevildi. Ancak Yemen halkı, tarihte atalarımızın yaptığı gibi onlarla doğrudan çarpışıyor!” şeklinde kullandı.

“Ülkelerini kin ve intikam için satan aptallar”

Hadi, “Bir aydan fazladır bu görkemli devrimi kutlayan tüm insanlar arasında, bu sene farklı bir enerjiye ve etkileşime tanık oluyoruz. Yeni imamlara ve onlara ülkeyi teslim eden, ülkelerini kin ve intikam için satan aptalların kuyruklarına açık bir mesaj var, çünkü kişisel menfaatleri ve hasta rüyaları, cesur devrimci insanımızın seçimleri ile kesişti” dedi.

İran hırslarına hizmet eden ajanlıklara şahit oluyoruz

Darbecilerin tüm bölgenin istikrarını tehdit ettiğini ifade eden Hadi, “Gerçek şu ki, Salih geri döndüğünde yalnızca Yemen halkına zarar vermekle kalmadı, Yemen’in bütün geleceğini yok etti, Yemen’in ötesine geçerek ulusal bölgeyi ve uluslararası bölgeleri tehdit etti. Biz bugün onlarda kalleşlik hançerini, ihanet okunu ve Yemen ve kutsal topraklardan Nil’e gitmek ve iki ülkenin güvenliğini ve barışını tehdit etmek isteyen İran hırslarına hizmet eden ajanlıklarına şahit oluyoruz” açıklamasında bulundu.

Halkın kenetlenmesi gerektiğine vurgu yapan Hadi sözlerini şöyle sürdürdü, “Başkanlık, bugün kuzeyden ve güneyden bütün Yemenlilerin karşısında duruyor. Ayrıca görkemli devrimlerin görkemli atmosferini yeniden kazanmak, devrimi tekrar yaşamak ve yeniden savaşmak, bugün bu şerefli halkın kenetlenmesinde rol oynamıştı.”

Hedeflerinin güçlü bir federal Yemen inşa etmek olduğunu söyleyen Hadi şunları ifade etti, “Projemiz, Yemenliler tarafından onaylanmış kapsamlı bir ulusal diyalogun sonuçlarını temsil eden, bölge ve dünyanın desteğini alarak güçlü Federal bir Yemen inşa etmektir. Yemen halkını bir araya getiren eşitlik, vatandaşlık, özgürlük, demokrasi, insan haklarına saygı, kadın haklarını garanti altına alma, gençlerin katılımı, devrimin hedeflerine ulaşma ve tarih boyunca Yemen halkının tüm mücadeleleri gibi yüce değerlere ve ulusal ilkelere göre hareket etmek, vatanın inşasında ortaklığın büyük bir bölümünü oluşturur.”

“Nefret, vatan inşa etmez”

Nefret kültürünü ve savaşları övmeyi reddetmek gerektiğini söyleyen Hadi, “Bilimin ışığıyla cehalete meydan okumalı, yeni rahiplik alametlerini bilinç kandilleri ile söndürmeliyiz. Köleliğin kelepçelerini özgürlüğün sınırsız alanlarıyla kırmak, bağnazlık hegomanyasını yine hoşgörü ile yenmek, nefret kültürünü ve savaşları övmeyi reddetmeliyiz. Çünkü nefret, vatan inşa etmez, savaşlar bir nesille yetinmez. Haysiyet savaşına giren, ihanete sırtını dönen ve acılara göğüs geren vatan evlatlarımıza selam olsun!” dedi.

Hadi, desteklerinden dolayı Arap koalisyonuna teşekkür etti

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz öncülüğündeki uluslararası Arap koalisyonuna,“Kardeşlerini kurtarmak ve Yemen halkının davasını destekleme konusunda gösterdikleri cesur tutum” için teşekkürlerini ve takdirlerini beyan eden el-Hadi, Yemen halkına dayatılan korkunç savaşın yol açtığı acıları hafifletmek, salgın hastalıklara karşı savaşmalarına ve Yemen’de ayakta durmalarına yardım eden herkese şükranlarını sundu.