Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hadi: Husiler barış fırsatını tepti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, dün, Riyad’daki evinde, Yemen’deki görevi bu ayın sonunda bitecek olan Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed ile bir araya geldi.

Hadi, BM’nin himayesinde, İsviçre ve Kuveyt’te gerçekleştirilen barış görüşmelerinde uzlaşma sağlanamamasının ardından, darbeci Husi milisleri ‘barış fırsatını tepmekle’ suçlarken, Şeyh Ahmed ise, barışın gelebilmesi için Husilerin silahları bırakması gerektiğini vurguladı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Hadi, İsmail Vild Şeyh Ahmed’in görevi süresince, Yemen’de barış ve istikrarın var olması için zor koşullar altında büyük çaba sarf ettiğine dikkat çekerek, teşekkürlerini dile getirdi.

Ayrıca Hadi, darbeci Husilerin, İsviçre ve Kuveyt’te başlayan barış fırsatını, hükümet tarafından verilen imtiyazlara rağmen, kibir ve uzlaşmaz tavırlarla, kan dökmek için teptiğini ifade etti.

BM Temsilcisi, Suudi ve Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, dün, Bakanlıktaki ofisinde BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed ile bir araya geldi. Görüşmede ortak konular ele alındı.

Yemen’de istikrar ve barış sağlanmasını dört gözle beklediğini söyleyen BM Temsilcisi, Yemen Dışişleri Bakanı Abdulmalik el-Makhlafi ile de ayrı bir toplantı gerçekleştirdi.

“Husiler barış istemiyor”

El-Makhlafi, BM himayesinde gerçekleştirilen barış müzakereleri sırasında, Husilerin, BM Yemen Temsilcisi Şeyh Ahmed’in çabalarını boşa çıkarmak ve barışı engellemek için hareket ettiğini belirterek, “Husiler barış istemiyor” dedi.