Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hadi: İran, Suudi Arabistan’ın güvenliğini istikrarsızlaştırmak için Husileri kullanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, İran’ın, komşu ülkelerin özellikle de Suudi Arabistan’ın istikrarını ve güvenliğini bozmak için Husi milislerini ve Devrik Lider Abdullah Salih’i kullandığını söyledi.

Başbakan Ahmed Abid bin Dağr ve bazı milletvekillerinin katıldığı toplantıya başkanlık eden Cumhurbaşkanı Hadi yaptığı açıklamada; İran’ın Husi milislere destek vererek Suudi Arabistan Krallığı’nın sınırlarında yeni bir Hizbullah kurmaya çalıştığını, darbeci milislerin ise İran menfaatlerine hizmet ederek Yemenlilere karşı haksız bir savaş uyguladığını söyledi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Hadi, bölgesel, uluslararası ve fikir birliğine dayanan 3 referans kaynağına sahip barış planına bağlı kalmak gerektiğini yineledi.

SABA’nın aktardığına göre, barış süreci ve Yemen’de çözüm için belirlenen üç ilkeye bağlı olduğunu bildiren Hadi, Yemen’e destek veren ülkeler ve uluslararası kurumlarla yaptıkları son toplantılarda çözüm ilkelerine vurgu yapılarak, meşru Yemen yönetiminin desteklenmesi ve darbenin bitirilmesi gerektiğinin altının çizildiğini belirtti.

IMF’den 1 milyar dolarlık yardım

Hadi, Yemen’de kalkınma ve ekonomik istikrarın sağlanması için Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF ile yapılan işbirliği çalışmalarının, Sosyal Yardımlaşma Fonu’na 1 milyar dolarlık yardımın onaylanmasıyla taçlandığını söyledi.

Öte yandan Yemen Başbakanı Dağr, hükümetin, geçici başkent Aden ve diğer özgürleşmiş bölgelerdeki çalışmaları hakkında özet bir rapor sundu.

Dağr, raporda, Yemen’i destekleyen koalisyonun hedeflerinin gerçekleşmesi ve anayasal meşruiyetinin sağlanması için güvenlik durumu ve çeşitli sorunlardan dolayı Arap koalisyon ülkeleriyle daha fazla işbirliği, çalışma ve pozitif koordinasyonun gerekliliğine vurgu yaptı.

Koalisyonun meşru hükümetle yürüttüğü çabaların darbecilere bir sınır koyduğunu, aşırılık ve terör güçleriyle mücadele ettiğini söyledi.