Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hadi, İran’ı Yemen’in güneyindeki Husilere destek vermekle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, İran’ın ülkeden elini çekmesini ve Husi milislerine verdiği desteği durdurması için Tahran’a çağrıda bulundu.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Cumartesi günü Yemen devlet televizyonuna önemli açıklamalar yaptı. Hadi, İran’ın kuzeyde Husi milislere destek verdiği gibi güneydeki Husi gruplarına da bölücü faaliyetleri için destek verdiğini söyledi.

Güney’deki Husi liderlerinin Beyrut’ta banka hesapları ve İran destekli bütçeleri olduğunu vurgulayan Hadi, Beyrut’tan yayınlanan Aden kanalının İran’ı ve güneydeki Hizbullah örgütünü destekleyen en büyük kanal olduğunu belirtti.

Hadi, Yemen ordusunun elinde Lübnan Hizbullah’ı üyeleri ve İran Devrim Muhafızları’nın bulunduğunu, bu kişilerin şuan soruşturma altında olduklarını açıkladı.

Ulusal diyaloğun Yemenlilerin geleceği ve mücadelesi için tek çıkış yolu olduğunu ifade eden Yemen Cumhurbaşkanı, diyaloğun çıktılarını uygulamaktan vazgeçmeyeceği vaadinde bulundu. Abdurabbu Mansur Hadi, yeni Yemen’in 6 bölge üzerine kurulmasının kuzeydeki, güneydeki ve merkezdeki tüm Yemenliler için eşit bir yol olduğunu söyledi.

Öte yandan Yemen’deki siyasi partiler, 14 Ekim Devrim günü münasebetiyle yayınladığı ortak yazılı açıklamada meşru hükümete destek çağrısında bulundu. Yemen haber ajansı SABA’da yayımlanan açıklamada partiler, ordu ve halk direnişini kutlayarak, Yemen devletinin geri alınması ve özgürlük için verilen savaşın, 14 Ekim Devrimi için verilen soylu mücadelenin değerlerini taşıdığını vurguladılar. Partiler tarafından yapılan yazılı açıklamada askerlerin, özgürlük, eşitlik, adalet, ulusal birlik ve bayrağın dalgalanması için canlarını feda ettiklerine de vurgu yapıldı.

Açıklamada ayrıca, geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Hadi tarafından sunulan vizyona uygun olarak, her seviyede darbeci milislerle mücadelenin sürdürülmesi çağrısında bulunuldu.