Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hadi: Ordu ‘yeni ve kararlı bir aşamaya’ tanık olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Yemen askeri birliklerinin “yeni ve kararlı bir aşamaya” tanık olacağını vurguladı.

Yemen Cumhurbaşkanı dün, Savunma Bakanlığı’nda görevli üst düzey yetkililer ve Dördüncü Askeri Bölge Üyeleri ile Aden’de gerçekleştirdiği geniş çaplı bir toplantı sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Mansur Hadi, Yemen askeri müessesesinin çeşitli birimlerinin, yolsuzluktan arındırılmış, hataların düzeltildiği, hayali isimlere son verildiği, temel ihtiyaç ve hizmetlerin sağlandığı “yeni ve kararlı bir aşamaya” tanık olacağını vurguladı.

Toplantıda askeri başarılar gözden geçirildi

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre toplantıda, Arap Koalisyonu güçlerinin desteğini alan Ulusal Ordu ve Halk Direnişinin çeşitli cephelerde Husiler karşısında elde ettiği zaferler gözden geçirildi. Ayrıca toplantıda, askeri standartlar, görevlerin yerine getirilmesindeki sorumluluk ve disiplin ilkelerinin gerekçelendirilmesinin önemi vurgulandı.

Hadi toplantıda, “Şu anki aşamanın zorluklarının, savaşın sonuçları ve yorgun düşmüş vatanımızın omuzlarına yüklediği felaketin etkilerinin ve çeşitli düzeylerde bulunan halkımızın yaşam şartlarını zorladığının farkındayız. Fakat bu, bizi, İran tarafından desteklenen Husi milislerinin darbe projesini başarısızlığa uğratmak ve adalet ve eşitlik temelinde bir zafer kazanmak gibi hedeflere ulaşmak için safları birleştirmek, bütün imkanları ve enerjileri seferber etmek gibi topluma karşı olan ulusal ve ahlaki sorumluluğumuzdan kurtarmaz” ifadelerini kullandı.

Hadi’den askeri yapılanma vurgusu

Hadi açıklamasında, “Ordu, dar ve kör bağlılıklardan ve yakınlıklardan uzak sağlam temeller üzerine inşa edilmişse, vatanın hamisi ve sağlam kalesi olması itibarıyla zafer ve başarının simgesi olmalıdır. Bu temeli sağlam kılmak sizin sorumluluğunuzdadır. Askeri sorumluluğunu ihlal eden ve omuzlarına emanet edilen görevlerini yerine getirmeyen kimselere karşı ödül ve cezalandırma ilkesi uygulanacaktır” dedi.

Hadi: Bizden size selam olsun

Hadi, isyan kuvvetleri ve darbe güçlerine karşı ulusal ordunun kahramanları ile temasa geçerek destanlar yazan, zaferler kazanan ve vatan uğrunda fedakarlıklarda bulunan askeri komutanlara övgüde bulundu ve “Bizden size selam olsun! Vatan topraklarını savunmak adına her şeyini ortaya koyan şehitlerin ve yararlıların ailelerine sahip çıkacağız” dedi.

Yemen’den Arap Koalisyonu güçlerine övgü

Yemen Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonundaki kardeş ülkelerin tutumlarını; kardeşlik ruhu, amaç birliği ve ortak kaderin somut bir örneği olan BAE’nin ve koalisyondaki diğer ülkelerin desteğini takdir etti.

Öte yandan Yemen Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığı Ofis Müdürü Ahmed el-Ukayli, Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanı’nın direktiflerine uygun olarak, önceki toplantıda liderlerin önüne getirilen acil güvenlik görevleri ile ilgili sonuçların bir özetini sundu.