Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hadi, Riyad’ın ülkesine olan desteğine övgüde bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan’ın Yemen’e, düşmanlar ve zorbalar karşısında her zaman destek sağladığını” söyledi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, Hadi, Suudi Arabistan’ın Aden Büyükelçisi Muhammed Al Cabir ile bir araya geldi. Hadi görüşme sonrası Suudi Arabistan ve Yemen ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu.

Hadi toplantıda, “Suudi Arabistan’ın tüm alanlarda ve çeşitli koşullarda Yemen’e, Yemen liderliğine ve sivillerin yaşadıkları zorlukların üstesinden gelebilmeleri için verdiği cömert desteğin yanı sıra İrancı Husi milisleri yenme konusundaki iradesine ve zaferine” övgüde bulundu.

Hadi, “Kral Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, finans yoluyla Yemen para birimini desteklemek ve güçlendirmek için destek sağladıklarına” işaret etti.

Cumhurbaşkanı Hadi, “Kral Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliği ve rehberliğindeki Krallığın, Yemen’in, karanlık güçlere karşı zafer kazanması ve bölgede eski güçlü durumuna dönmesi için gösterdiği çabaya” dikkati çekti.

Suudi Arabistan’ın Aden Büyükelçisi Muhammed el-Cabir ise “Krallığın, İran’ın projesi karşısında ülkenin ulusal ekonomisine desteğe ek olarak Yemen halkını desteklemek için çaba harcadığını” söyledi.

“Suudi Arabistan Krallığının, güçlü, güvenli ve müreffeh bir Yemen isterken, Husiler ve arkasındaki İran, zayıf, karışık, fakir ve güvensiz bir Yemen istediğini” ifade eden Büyükelçi, “Suudi Arabistan’ın, Yemen Merkez Bankası hesabına aktardığı iki milyar dolar tutarındaki mevduatın önemine vurgu yaptı.

Büyükelçi, “Şu anda Yemen hükümeti ile kapsamlı insani yardım operasyonlarının uygulanmasına başlamak, limanlarda ve yollarda acil ihtiyaçları araştırmak ve birkaç gün içinde Yemen’deki kapsamlı insani operasyonlar planını duyurmak için hazırlanıyoruz” diye ekledi.

“Ekonomik durumun farkedilir ölçüde gelişeceğini ve ithalatın son iki yıla kıyasla artacağını” uman Cabir, “Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nin, geçici başkent Aden’de işlerini normal bir şekilde yürüttüğünü ve Yemenli vatandaşlara Krallıkta çalışabilmeleri için 20 bin vize verdiğini” vurguladı.