Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter, El Abrak Hava Üssü’nü ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Mareşal Halife Hafter, dün El Abrak Havaalanı’nda yer alan askeri üsse sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Öte yandan Trablus’taki Ulusal Mutakabat Hükümeti Dışişleri Bakanı, Hafter’in Paris’te tedavi gördüğü dönemde Hafter’in oğlu ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Askeri kaynaklar, radikal grupların kontrolü altındaki bölgenin kurtarılması için yürütülen savaş hakkında bilgi almak ve ‘Ömer Muhtar operasyon odasındaki’ son gelişmeleri öğrenmek için Hafter’in dün habersizce El Abrak Hava Üssü’nü ziyaret ettiğini bildirdi.

El Abrak Üssü’nden askeri bir yetkili, Hafter’in tedavisinin ardından ülkeye dönüşü sonrasında hava üssünde yer alan komutanlarla toplantılar düzenlediğini, böylelikle sağlığı hakkında çıkan spekülasyonların boş çıktığını kaydetti.

Sayale, Hafter’in oğlu ile görüşmüş

Öte yandan, Ulusal Mutakabat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammed Sayale, Hafter’in Paris’teki bir hastanede tedavi gördüğü dönemde, Başbakan Fayiz Serrac adına Hafter’in sağlığı konusunda resmi bir bilgi almak için Hafter’in oğullarından biriyle telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi. Sayale, Hafter’in hangi oğluyla görüştüğüne dair herhangi bir bilgi vermedi.

Bu görüşme, Hafter ile Serrac arasındaki toplantıların, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine yönelik siyasi farklılıklar nedeniyle durmasının ardından, Serrac hükümeti yetkilileri ile Hafter’e yakın olanlar arasında bilinen ilk temas oldu.

Arap Birliği genel merkezinde dörtlü toplantı

BM Libya Elçisi Gassan Selame, Kahire’de Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile görüşerek, ‘Libya için BM Eylem Planı’nda kaydedilen ilerlemeyi ele aldıklarını ve Arap Birliği genel merkezinde bugün dörtlü bir toplantı yapacakları bilgisini verdi.

Libya hakkındaki söz konusu dörtlü toplantıya Arap Birliği, Afrika Birliği, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’den (BM) temsilciler katılıyor. Toplantıda, Libya partilerinin siyasi geçiş sürecini tamamlama yolunda ilerlemelerini teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi ortak adımın tartışılması amaçlanıyor.