Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter güçleri Libya’nın güneyindeki Çadlı paralı askerleri bombaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu’ndan bir yetkili ve bir grup isyancının verdiği bilgilere göre Mareşal Halife Hafter’in güçleri geçen hafta sonu Libya’nın güneyindeki Çadlı paralı askerler bombaladı.

Libya Ulusal Ordusu’ndan bir yetkili konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Hava Kuvvetleri geçen hafta sonu Sebha’nın 400 kilometre güneydoğusundaki ve 400 kilometre güneyindeki bölgelerdeki Çadlı bir isyancı hareketine ait kontrol noktalarına saldırı gerçekleştirdi. Söz konusu operasyonlar, güneydeki yasalara uygun olarak güvenliği yeniden sağlamak amacını taşıyordu.” Yetkili, operasyonun ayrıntıları hakkında ise bilgi vermedi.

Çadlı isyancıların ‘Cumhuriyeti Kurtaracak Askeri Komuta Konseyi’ geçen perşembe günü Hafter güçlerine ait uçakların kendilerini hedef aldığını duyurmuştu. Konsey’in sürgündeki sözcüsü Kingabe Aguizemi do Tapol operasyonda herhangi bir kayıp verilmediğini belirtti.

Ekim 2017’de grup lideri Hasan Boulmaye da dâhil olmak üzere Nijer’deki ‘Askeri Konsey’in üç üyesi tutuklanmıştı. Tutuklanmalarından bu yana söz konusu şahıslardan bilgi alınamadı.

Güney Libya ve doğu Sudan’daki Çadlı ‘siyasi askeri’ gruplar N’Djamena yönetimine karşı saldırı hazırlığında olduklarını belirttiler. Ancak Çad’daki destekçileri, bu grupların eylemlerini gerçekleştirebilmek için gerekli araçlara sahip olmadığını söylüyor.

Güney Libya’da, özellikle mal ve insan kaçakçılığıyla ilgili rekabete yönelik aşiret gerginliği hakim. Arap kabileleri Tebu kabilelerini saflarında ‘Çadlı paralı askerleri’ kullanmakla suçluyor.