Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter güçleri, Sebha’da askeri operasyona hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordu (LNA) kaynakları, LNA komutanı Halife Hafter’in güçlerine ülkenin güneyindeki Sebha şehrinde istikrarın sağlanması için askeri operasyon emri verdiğini belirtti.

Emrin, Fayiz Serrac başkanlığındaki Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin şehirdeki kuvvetlerin desteklenmesi ve paralı askerlerin saldırılarının püskürtülmesi için yayınladığı talimatlardan birkaç saat sonra verildiğine dikkat çekildi.

Bir askeri yetkili tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, “LNA, halen şehirde “rahatsız edici gruplar” olarak nitelendirilen unsurlara karşı mücadele veriyor” ifadelerini kullandı. Yetkili, şehirde savaşan taraflar arasında yeniden patlak veren çatışmalarda 2 ölü ve 4 yaralının olduğunu da belirtti.

Sebha Tıb Merkezi Basın Bürosu ise, doktorların özel ikamet yerlerinden birine bomba düştüğünü, ancak herhangi bir can kaybının yaşanmadığını ifade etti. Büro tarafından yayınlanan bildiride, alana sadece maddi zararlara neden olan bir bombanın düştüğü kaydedildi. Bu bağlamda Libya Temsilciler Meclisi Ulusal Savunma Güvenlik Komitesi Başkanı Talal el-Mihub da Şarku’l Avsat’a, General Hafter’e atıfta bulunarak “Askeri teşkilat, güvenliği azaltacak kaos ve istikrarsızlık karşısında gerekli önlemleri aldı” açıklamasında bulundu.
Öte yandan Libya Ulusal İnsan Hakları Komitesi, silahlı çatışmaların yeniden başlamasına, ayırca şehirdeki Evlad-ı Süleyman ve Tebu kabileleri arasındaki şiddetli çatışmaların tırmanmasına dair büyük bir endişe duyduklarını belirtti. Geçtiğimiz Salı günü ağır silahlarla gelişi güzel bir şekilde etrafa ateş açıldığına dikkat çeken Komite, iki sivilin öldüğünü ve çok sayıda sivilin de yaralandığını duyurdu. Komite tarafından yayınlanan bir bildiride, Sebha’daki kabileler arasındaki şiddet olaylarının devam etmesi ve tırmanması sonucunda insani ve yaşam koşullarının kötüleşmesine dair derin bir kaygı duyulduğu ifade edildi. Bildiride, Sebha tıp merkezindeki ekipman ve ilaç eksikliğine de vurgu yaptı.

Öte yandan Serrac Hükümeti tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, Sebha şehrindeki karargahlarına yönelik saldırıyı geri püskürten ordu güçlerine övgüde bulunuldu. Açıklamada, bu güçlerin desteklenmesi gerektiğine ve paralı askerler tarafından sürdürülen saldırılara karşı alınan önlemlere de değindi.

Kamplara ve ordu karargahına yapılacak herhangi bir saldırının ulusal egemenliğin bütününe yönelik bir saldırı anlamına geleceği belirtilen açıklamada ayrıca, “Libyalılar, güneyi savunmaktan vazgeçmeyecek ve yeni bir demografik bir durum oluşturmaya yönelik tüm girişimleri de engelleyecektir” denildi.

Güney bölgesi halkı da Hafter’in LNA birliklerini, şeyhlerin ve alimlerin toplumdaki çatışma ve gerginlikleri giderme konusundaki çabalarını destekleme çağrısı yaptı. Bu çerçevede söz konusu bu çatışmaların, toplumsal dokunun bozulmasına yönelik bir mirasın ürünü olduğu ifade edildi. Halk ayrıca “güneydeki tehlikelere karşı safların birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sebha şehri bir süredir Evlad-ı Süleyman ve Tebu kabileleri arasında çatışmalara tanık oluyor. Öyle ki Tabu kabilesi milisleri, öldürülen bir unsuru nedeniyle Evlad Süleyman kabilesinin unsurlarını içeren Serrac hükümetine bağlı 6. Tugay karargahına yönelik bir saldırı düzenledi.

Öte yandan Hafter ve Serrac arasında Sebha’da birleşik güçlere dair bir çatışma yaşandığı belirtildi. Bu bağlamda Sebha’da ordu komutanı Mareşal Halife Hafter’in görevinden uzaklaştırdığı 6. Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Hamid el-Uteybi yaptığı açıklamada, Serrac hükümetinin ve savunma bakanlığının Hafter liderliğiyle yakından veya uzaktan bir ilişkisinin bulunmadığını kaydetti. Sebha Belediyesi Meclis Başkanı Hamid el-Hayali ise, şehirdeki havalimanının silahlı bir grup tarafından işgal edildiğini belirtti. El-Hayali, silahlı grubun Libya ile herhangi bir bağlantısı olmadığını söylerken, Libya ordu ve Sebha Güvenlik Müdürlüğü kaynakları da bu iddiaları reddetti.

Hafter’e bağlı güçlerin yanı sıra Serrac hükümeti güçleri, kabileler arası çalışmalar ve silahlı grupların eylemleri nedeniyle daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde güvenlik ihlaline maruz kalan Sebha’nın kontrolünü paylaşmış durumda.

Diğer taraftan Fransa’nın Trablus Büyükelçisi Brigitte Curmi, ülkesinin Libya’nın doğusundaki Bingazi şehrinin yeniden imarına katkı sağlayacağını duyurdu. Curmi, şehirdeki mayın ve terörle mücadelenin kalıntılarının da temizlenmesine yardım edileceğini açıkladı.
Bingazi Belediye Başkanı ile 28 Şubat’ta ortak bir basın açıklaması düzenleyen Curmi, Fransız iş adamları ve kadınlardan oluşan bir heyetin, önümüzdeki ay şehri ziyaret edeceğini belirtti. Curmi, Fransa’nın mayınların, savaş kalıntılarının temizlenmesi ve şehrin imarı hususunda Bingazi’ye destek vereceğini söyledi. Fransız Büyükelçi ayrıca, “Fransa, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin eylem planını destekliyor” şeklinde konuştu ve terörle mücadele konusunda ülkesinin Libya’nın yanında olduğunu vurguladı.

İlk defa bir Fransız yetkili, Paris’in geçtiğimiz yıl Fransa’yı ziyaret eden Mareşal Halife Hafter liderliğindeki ulusal orduya yardım sağlama sözü verdiğini açıkladı. Nitekim geçtiğimiz yıl Hafter, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron eşliğinde Fayiz Serrac ile görüşme bulunmuş, ancak görüşme sonuçları Libya gündemine etki etmemişti.

Öte yandan Serrac Hükümeti’ne bağlı İçişleri Bakanlığı, başkent Trablus yakınlarındaki Tacura polis eğitim merkezinden 500’den fazla polis memurunun mezun olduğunu duyurdu.