Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter: Paris Görüşmeleri Serrac için son fırsat | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

 

Libya Ulusal Ordusu Komutanı  Halife Hafter, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun himayesinde ve BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin katılımıyla 2 gün önce Paris’te Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayiz es-Serrac ile yaptığı görüşme hakkında uyarıda bulundu. Hafter Şark’ul-Avsat’ın verdiği röportajda, La Celle Saint-Clount kentinde gerçekleştirilen toplantı sonrası yapılan ortak açıklamanın ilkelerden ibaret olduğunu, sorunun kökleriyle ciddi bir şekilde ilgilenilmesini istediklerini söyledi. Hafter, “Gerçekleşmesini beklediğimiz bazı şeyler gerçekleşmedi fakat, bunların ayrıntılarına girmeye gerek yok” diyerek Paris görüşmelerinin es-Sirac’ın önündeki son fırsat olduğunu ve Serrac’ın yapılan anlaşmayı uygulama gücünü göreceklerini söyledi. Bu anlaşma uygulanmadığı takdirde bir sonraki adımın ne olacağı sorusuna ise Hafter, ‘Bundan sonra başka konular konuşulur” diye cevap verdi.

 

La Celle Saint-Clount açıklamasının bütün maddelerinin hayata geçirilmesi konusunda çekinceli olduğunu ifade eden Hafter, bu açıklamanın en azından bir bölümün uygulanacağından umutlu olduğunu söyledi. Hafter bu yapılan açıklamada verilen sözlerin uygulanmasının takibi olarak üç ay sonra Emmanuel Macron ile bir toplantı yapılacağını söyledi. Hafter, Başkanlık Konseyi’ndeki üye sayısının azaltılmasını ve Suheyrat antlaşmasında bazı düzenlemelerin yapılmasını istediğini yineledi.

 

Diğer taraftan Mareşal Hafter, Libya Halkı isterse başkanlık seçimlerine girmeye hazır olduğunu belirtti. Hafter bu bağlamda eskisinin aksine yeni Libya BM Özel temsilcisi Gassan Selame’ye güvendiğini ifade ederek, özellikle eski Özel Temsilci Martin Kobler’in İslamcılar’ın elindeki bir oyuncak olduğunu söyledi. Son olarak Misrata’daki milislere küçük bir uyarıda bulunan Hafter, görüşmelerin hızlı bir şekilde meyve vermesini istediğini ifade etti.