Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter, Serrac’ın iktidarı paylaşma teklifini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre Libya’nın başkenti Trablus’taki Ulusal Mütabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac, ülkenin doğusundaki Bingazi’deki Libya Ulusal Ordusu Genel Komutanı Mareşal Halife Hafter’e 2011 yılında Albay Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra ülkede meydana gelen kaostan çıkmak için iktidarı paylaşma teklifinde bulunduğu bir mektup gönderdi.

Basın kuruluşlarına bilgi vermeye yetkisi olmadığı gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Libyalı yetkili, Şarku’l Avsat’a Mareşal Halife Hafter’in iki hafta önce Bingazi’nin dışındaki karargahında bulunduğu esnada, Serrac tarafından iki Arap ülkesi aracılığıyla kendisine bir mektup gönderildiğini aktardı.

Söz konusu yetkiliye göre Serrac, Hafter’e gönderdiği mektubunda UMH’nin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlıkları sürdürülen parlamento seçimlerinden önce yeni bir Başkanlık Konseyi kurarak yeniden hükümet oluşturmasını, Hafter’e Savunma Bakanlığı görevi verilmesini ve bazı bakanlıklara yapılacak atamaların Hafter’e bırakılması teklif etti.

Hafter’in mektupta iletilen teklifleri reddettiğini bildiren yetkili verilen cevapta Serrac’ın varlığını tanımadığını çünkü başkanlığını yaptığı UMH’nin görev süresinin geçen Aralık ayı sonunda sona erdiğini bildirdi.

Hafter ve ABD arasındaki ilan edilmemiş ittifak

Yerel kaynakların bildirdiğine göre Hafter liderliğindeki ulusal ordu ile ABD hükümeti arasında Libya’daki terörle mücadeleye dair henüz ilan edilmeyen bir ittifaka varıldı. Kaynaklar, geçtiğimiz günlerde Ürdün’ün başkenti Amman’a bir ziyaret gerçekleştiren Hafter ile ABD’nin Afrika Komutanlığı (AFRICOM) liderleri arasında bir toplantı gerçekleştirildiğini, Hafter’in Amman’da ayrıca Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileriyle de birer toplantı düzenlediğini ifade etti.

Hafter’in AFRICOM liderlerinden biriyle yaptığı görüşmede ABD’nin Libya’daki Büyükelçilik işlerini yürüten Stephani Williams’ın da hazır bulunduğunu aktaran Libyalı yetkili, Hafter’in ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle de bir araya geldiğini sözlerine ekledi.

İki taraf arasındaki ilan edilmemiş ittifak, Libya Ulusal Ordusu’nun AFRICOM güçleri tarafından Libya’nın güneyinde terör örgütü liderlerinin toplandığı bir eve yönelik düzenlenen hava saldırısına karşı herhangi bir kınama yayınlamamasıyla da kendini gösterdi. Bununla birlikte ulusal orduya ait savaş uçakları da eş zamanlı olarak Libya’nın güneyindeki çöl bölgesinde faaliyet gösteren Çadlı terör unsurlarının mevzilerine yönelik bombardımanlar düzenledi.

AFRICOM, Libya’da operasyon yaptığını ilk kez resmen açıkladı

Konuya ilişkin olarak Şarku’l Avsat’a bilgi veren AFRICOM Resmi Sözcüsü, hava harekatının hedefinin Libya’nın güneyindeki terör gruplarının rahatlıkla hareket etmesinin önüne geçmek ve bu grupların gücünü azaltmak olduğunu belirtirken, hedef alınanların kimliği hakkında bilgi vermedi. “Hava harekatının sonuçlarını incelemeye devam ediyoruz” demekle yetindi.

AFRICOM, önceki gün yayınladığı açıklamada ise Libya’nın güneyindeki hava harekatlarının terör unsurlarını hedef aldığını ve UMH ile koordineli bir şekilde gerçekleştirildiğini bildirdi. AFRICOM bu açıklamayla ilk kez Libya-Cezayir sınırı yakınlarında hava operasyonu düzenlediğini resmi olarak açıklamış oldu.

UMH Resmi Sözcüsü Muhammed el-Sellak ise konuya dair yaptığı açıklamasında, AFRICOM tarafından verilen bilgileri doğrulayarak Libya’nın güneybatısındaki Ubari kenti yakınlarında ABD ve Libya kuvvetleri tarafından terör unsurlarına yönelik bir operasyon düzenlendiğini ve Washington ile Trablus arasında terörle mücadelede koordinasyon kurulduğunu söyledi.

Açıklamasını resmi Twitter hesabı aracılığıyla yayınlayan el-Sellak, AFRICOM tarafından düzenlenen hava saldırısının Trablus’ın yaklaşık bin kilometre güneyindeki Ubari yakınlarında terör örgütü liderlerinin toplantı düzenlediği bir evi hedef aldığını ve operasyon sonucunda iki teröristin öldüğünü duyurdu.

Yerel emniyet kaynakları da hava operasyonunda hedef alınan terör liderlerinin Mali’de Fransız kuvvetlerine karşı savaşan el-Kaide örgütüne bağlı unsurlar olduğunu ifade etti.
Libya’nın güney ve güneybatısındaki çöl bölgesinde daha önce ülkenin kuzeyindeki sahil şeridinde bulunan Sirte kentinden çıkarılan DEAŞ terör örgütüne bağlı unsurların yanı sıra Mali’de Fransız kuvvetlerine karşı savaşan el-Kaide unsurları da faaliyet gösteriyor.

AFRICOM kuvvetleri aralıklarla, bölgede faaliyet gösteren DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik hava operasyonları düzenliyor.