Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter: Teröristlerin son kalesini temizlemeye çok yaklaştık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Mareşal Halife Hafter, Libyalılara çok yakında ülkedeki ‘teröristlerin son kalelerinin’ de temizlendiğinin duyurulacağını açıkladı.

Hafter, bu sabah televizyonda yayınlanan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Teröristlerin ve işbirlikçilerini nüfuz ettiği Derne kentini kurtarmak için harekete geçtiğimiz andan bu yana terörizme karşı savaşımızda en kritik ve kararlı saatlerden geçiyoruz.”

Komutan Hafter, tüm barışçıl çabaların reddedilmesinin ve teröristlerin Derne’yi ulusal birlik hükümetinden ayırma konusunda ısrar etmesinin ardından ordunun terörü bölgeden temizlemek için harekete geçtiğini belirtti.

Konuşmasında Derne halkına hitap eden Hafter, ordunun profesyonel olduğunu ve görevini çok iyi bildiğini vurguladı. Derne halkından destek istedi:

“Onlar sizin kardeşleriniz, oğullarınız. Yolsuzluğu artıran ve ülkenin geri kalanıyla bağlarınızı kesen teröristlerin kökünü sizin için amacıyla hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Böylece güvenlik, özgürlük ve huzurun keyfine varacaksınız. Onlara yardım edin ve destek olun. Onların ilerlemelerine engel olmayın. Teröristlere koruma sağlayarak kendinizi ve mallarınızı tehlikeye atmayın. Şehir içindeki veya çevresindeki kuvvetlerimizin hareketleri hakkındaki herhangi bir bilgiyi düşmana vermeyin.”

Oğulları terör örgütlerine katılan ailelere de seslenen Hafter, ailelerin çocuklarına ulaşarak ulusal orduya teslim olmaları yönünde kendilerine tavsiye bulunmaları çağrısında bulundu. Teslim olanların adil bir yargılamaya tabi tutulacaklarını söyledi.

Hafter bu ayın başlarında Derne’yi kurtarmak amacıyla kapsamlı bir askeri operasyon başlatmış ancak bu adım Başkanlık Konseyi ve Devlet Yüksek Konseyi’nin muhalefetiyle karşılaşmıştı.