Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter’den DEAŞ’ı yok etme sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu, 9 askeri Libya çölündeki el-Cufra ilinde öldüren DEAŞ örgütünü ortadan kaldırmak için söz verdi.

Libya’da Hafter’in liderliğinde olan ordu sözcüsü Albay Ahmed el-Mesmari, el-Cufra’nın güneyine 100 kilometre uzaklıkta bulunan askeri denetim noktasında 9 askerin öldüğünü bildirdi.

El-Mesmari, saldırının arkasında DEAŞ örgütünün bulunduğunu söyledi. El-Mesmari’nin açıklamasından kısa bir süre sonra; terör örgütüne bağlı hesaplar, sosyal medya üzerinden saldırıyı üstlendiklerini bildirdi.

Ordu, haziran ayının başından beri hava üssünü içeren bu bölgeyi kontrolü altında tutuyordu. O zamana kadar bölgeyi, ‘Bingazi Savunma Tugayları’ kontrolü altında tutuyordu. Daha sonrasında Hafter’e karşı olan bu aşırı İslamcı örgütler Bingazi’den atılmıştı.

Dün sürpriz bir şekilde başkent Trablus’a ziyaret gerçekleştiren İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Fayiz Serrac’ın başkanlık ettiği başkent Trablus’taki ulusal anlaşma hükümetine desteklerini bildirdi.

Serrac, yaptığı açıklamada, Johnson ile Libya’daki İngiltere’nin elçisi eşliğinde görüştüklerini ve İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Libya’daki siyasi sahnede taraflar arasında uzlaşma sağlanması için hükümete tam destek verdiklerini ifade etti.

Serrac, hükümetin, sahil güvenlik ve sınır muhafızlarını silahlandırmada İngiltere hükümetinden destek beklediklerini, böylelikle kaçakçılık çetelerine karşı etkili bir şekilde başa çıkabileceklerini söyledi.

Eski Libya Başbakanı Ali Zeydan serbest bırakıldı

Silahlı militanlar tarafından kaçırılan eski Libya Başbakanı Ali Zeydan’ın dün serbest bırakıldığı açıklanmıştı.

67 yaşındaki Zeydan, 13 Ağustos’ta, zimmetine kamu malı geçirdiği iddialarını reddetmek üzere düzenlemeyi planladığı basın toplantısının hemen öncesinde Trablus’ta kaldığı otelden kaçırılmıştı.

Eski Başbakan, 2014 mart ayında istifa ettikten sonra ilk kez Libya’ya döndü. Hakkındaki suçlama sebebiyle başsavcının çıkardığı seyahat yasağına rağmen ülkeden ayrılmıştı. Zeydan, daha önce de hükümet başkanı iken, silahlı bir grup tarafından kaçırılmıştı.