Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter’den Katar ve Al Jazeera’ye: Fitne ateşleri yakmaya çalışıyorsunuz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter, İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi ile kendi karargahında bir araya geldi.

İkilinin gündeminde yaklaşmakta olan Libya seçimleri, seçimlerin adil bir şekilde gerçekleştirilmesi ve çeşitli hilelere karşı alınacak güvenlik tedbirleri vardı.

Hafter ofisi tarafından yapılan açıklamada, sürpriz toplantıda, terörle mücadele, yasadışı göçle ilgili işbirliği dosyası ve söz konusu meselelerin çözümü için Avrupa ülkeleri düzeyinde çözümler bulmak için çalışılması maddelerinin ele alındığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, İtalyan tarafının, Libya’nın istikrarını sağlamak için Birleşmiş Milletlerin (BM) önerilerini desteklemeyi taahhüt ettiği bilgisi yer aldı.

Milanesi, her ne kadar İtalya’nın Libya’daki ana ekseninin uluslararası kabul gören Serrac hükümeti olduğunu söylese de, Hafter’in kaçınılmaz bir muhatap olduğunu da görüyor.

İtalyan haber ajansından aktarıldığına göre Milanesi, Hafter ile olan tutumlarının bir açıklaması olduğunu belirtti ve Hafter hakkında “Ülkemizle ilgilenen ve oynayabileceği rolün farkında olan açık fikirli bir kişi olduğunu kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

İtalya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Libyalı ve İtalyan yetkililer, güven atmosferi içerisinde uzun ve dostane bir toplantı yaptılar” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, İtalyan bakanın “Trablus’taki Serrac hükümetini destekleyen ülkesinin, Libya’daki tüm iyi niyet sahibi etkin kimselerle canlı bir diyalog sürdürmek istediğini” vurguladığı kaydedildi.

İtalyan bakan, daha sonra Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz Serrac ile bir telefon görüşmesi yaptı. İtalyan bakan, görüşme sırasında, Ulusal Petrol Şirketi’nin merkezini hedef alan terör saldırısının kurbanları ile Trablus’un güney banliyölerindeki son silahlı çatışmalarda ölen kimseler için başsağlığı diledi.

Serrac ofisinin yaptığı açıklamaya göre, Milanesi, ülkesinin Serrac hükümetine olan desteğini yineledi. Buna karşılık Serrac, İtalyan hükümetinin Libya’daki demokratik sürecini destekleme çabalarına yönelik teşekkürlerini dile getirdi.

Öte yandan, Hafter, Katar’ın ve Katar bağlı Al Jazeera kanalının provakatif yayınlarını eleştirdi.

Hafter Ofisi Basın Bürosu yetkililerinden Halife el-Ubeydi ve Libya Ulusal Ordusu Resmi Sözcüsü Ahmet el-Mismari, Hafter’in “Libya savaşını Cezayir topraklarına taşıma gibi bir tehdidinin olduğuna dair söylentilerin doğru olmadığını ifade ettiğini ve Libya’nın komşu ülkelerle olan ilişkilerinin üst düzey olduğunu vurguladığını” aktarılar.

Ubeydi’nin Libya haber ajansı tarafından aktarılan açıklamalarında, “Al Jazeera ve İhvan’ın Türkiye’den yayın yapan haber kanalı El-Nebe, Hafter’in Cezayir ile ilgili olan konuşmasını tahrif ederek bala zehir karıştırdılar” ifadelerini kullandı.

Ubeydi, Hafter’in, “Ordu güçleri, Cezayir sınırındaki Libya topraklarına silahlı grupların girdiğini fark etti” ifadesini kullandığını kaydetti.
Hafter’in, silahlı grupların kimliğini ve söz konusu kimselerin Cezayir sınır muhafızlarına mı yoksa sınır ötesine sızan terörist gruplara mı ait olduklarını öğrenmek için yardımcılarından birini Cezayir’e gönderdiğine dikkat çeken Ubeydi, Cezayir tarafının meseleyi anladığını ve meseleyi çözmeyi taahhüt ettiğini kaydetti.

Doha’nın Libya ile Cezayir arasındaki çekişmedeki rolü hususunda “kötü niyetli” olduğunu söyleyen Mismari, “Libya-Cezayir ilişkileri, Al Jazeera kanalından ve onun tarafından yayınlanan söylentilerden daha büyük ve değerlidir. Herhangi bir kardeş ülke tarafından tehdit olarak algılanmaya razı olmayacağız” açıklamasında bulundu.

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), başkent Trablus’taki Ulusal Petrol Şirketi’nin merkezini hedef alan saldırıyı bir terör eylemi olarak değerlendirdi. Saldırı, önceki gün, DEAŞ örgütüne mensup olan üç Afrikalı terörist tarafından gerçekleştirildi.

UMH Hükümeti Sözcüsü Muhammed Selak, önceki gün yaptığı açıklamada, saldırganların kendilerini patlayıcı kemerlerle havaya uçurduğunu belirtti. Açıklamada, patlama sonucunda 4 kişinin öldüğü ve 10 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Serrac hükümetine bağlı Özel Caydırıcı Gücün resmi Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, Petrol şirketinin kameraları tarafından kaydedilen fotoğraflar olduğu kaydedildi. Kameralarda, siyah tenli üç kişinin patlayıcı kemer taktıkları ve kurum içine ateş açarak kendilerini patlattıkları görülüyor.

Öte yandan, Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) Misyonu arabuluculuğuyla gerçekleşen Trablus’taki ateşkes anlaşmasının içeriğinde “Silahlı milislerin egemenlik bölgelerinden ve hayati mevkilerden çekilmeleri ve onların yerini polis ile ordunun almasına yönelik bir planın” varlığı ortaya çıktı.

BM misyonu pazartesi gecesi anlaşmanın bir nüshasını yayınladı. Anlaşmada ayrıca, planın, Mitiga Uluslararası Havaalanı, başbakanlık genel merkezleri, Trablus limanı, merkez bankası, petrol ve elektrik şirketleri bölgeleri ile iletişim ve yatırım genel kurumlarından başlayacağı yer alıyor.