Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter’den Moskova ziyareti öncesi İtalya-Es-Sirac ittifakına eleştiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ordusu Komutanı Mareşal Halife Hafter, Moskova ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, İtalya ile İtalyan deniz kıtalarının Libya sularına gönderilmesi konusunda anlaşan Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Faiz es-Sirac’ı sert bir şekilde eleştirdi. Hafter açıklamasının devamında buna karşılık olarak Avrupa’ya, kaçakçılık ve Libya’ya yapılan yasadışı göç ile mücadele için maddi destekte bulunma çağrısı yaptı.

Programa göre Hafter Moskova’da, Libya’daki güncel gelişmeleri görüşmek üzere Rus yetkililerle bir araya gelecek. Hafter’e yakın kaynaklar bu ziyarette Hafter’in, Rusya himayesinde Moskova’da es-Sirac ile bir toplantı gerçekleştireceği iddialarını yalanladı.

Rus Parlamentosu ve Dışişleri Bakanlığı’nın Libya ile ilgili işleri yürütmesi için oluşturduğu heyetin başkanı Lev Dangov yaptığı açıklamada, Hafter’in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini ifade etti. Hafter’in uçağının geciktiğini söyleyen Dangov, şu ana kadar kesinleşen tek şeyin Hafter’in Lavrov’la görüşeceği olduğunu söyledi.

Dangov, daha önceden Rus Haber Ajansı Sputnik’e yaptığı açıklamada, Hafter ve es-Sirac arasında Abu Dabi ve son olarak Fransa’da gerçekleştirdikleri görüşmelere işaret etmiş, Rusya’nın her zaman Hafter ile es-Sirac arasındaki diyaloğa sıcak baktığını söylemişti. Rusya’nın, çatışma taraflarının görüşmesini gerekli gören tutumundan yola çıkarak kendilerinin, iki tarafın bir ittifaka varması ve Libya’da barışın sağlanması için gayret gösterdiklerini ifade eden Dangov, es-Sirac’ın daha önceden Moskova’yı ziyaret ettiğini hatırlatarak; Rusya ile es-Sirac arasında iyi ilişkilerin olduğunu, onla ilk görüşmeyi iki sene önce yaptıklarını belirtmişti.

Ancak es-Sirac’a yakın kaynaklar es- Sirac’ın, Hafter’in Rusya’da bulunduğu süre içerinde Rusya’ya ziyaret düzenlemeyeceğini dile getirdi.

Hafter dün, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajda, es-Sirac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni, İtalya ile yaptığı deniz anlaşması sebebiyle eleştirdi. Göçmen botlarının yola çıkmasına Libya sahil botlarının yardım etmesi konusunda İtalya ile yaptığı anlaşmada, kendi görüşünü almadığını söyleyerek; es-Sirac’ı eleştiren Hafter, alınan bu karar için “Bu es-Sirac’ın şahsi kararıdır ve yasadışıdır, meşru değildir” dedi.

Hafter, güney sınırlarındaki mülteci akınının durdurulmasına yardım etmek için Avrupa’nın ortaya koyduğu çabaların önümüzdeki 20-25 sene zarfında Libya’ya maliyetinin 20 milyon dolar olduğunu ifade ederken, “Mülteci sorunu bizim kıyılarımızda çözülemez. Eğer bizim kıyılarımızdan ayrılmazlar ise onlara bakmak zorunda kalırız ki; bu mümkün değil” dedi. Hafter konuşmasına devam ederek, “Libya’nın güney sınırlarının 4 bin kilometresi boyunca gelen mülteci akınını durdurmak için çalışmamız gerekiyor… Askerlerimiz hazır, ülkenin 4’te üçü benim kontrolüm altında… Fakat imkânımız yok” dedi.

Fransa’dan silah almak istediğini dile getiren Halife Hafter, Fransa Cumhurbaşkanının kendisine, “neye ihtiyacınız var? İhtiyacınız olanların listesini yapın size göndereyim” dediğini belirtti. Hafter hazırlanacak listede cephane, silah, zırhlı araçlar, jipler, insansız hava araçları, mayın dedektörleri, gece görüşlü dürbünler ve helikopterler olduğunu belirtti.

Hafter, içinde en az 150 kişinin bulunacağı ve her yüz metrede bir bulunacak olan kamplar kurmanın hedefleri olduğunu ifade ederken, bu projenin önümüzdeki 20-25 senelik zarfta Avrupa ülkelerine olan maliyetinin yaklaşık 20 milyar dolar olacağını belirtti.

Hafter karşılaştırma yaparak “Türkiye birçok Suriyeli ve Iraklı’nın bakımı için Brüksel’den 6 milyar dolar alıyor… Bizim ise Libya’da, Afrika’nın her köşesinden gelen birçok insanı barındırmak için çalışmamız gerekiyor” dedi.

Hafter daha önce Fransa’nın himayesinde es-Sirac ile bir araya gelmiş, özellikle Libya’da ateşkesin sağlanmasını ve en yakın zamanda seçimlerin yapılmasını da içeren yaklaşık 10 ilke üzerinde anlaşmışlardı. Ancak ilkeler belirsizliğini korurken bu anlaşma, Hafter veya Sirac’a yakın olanlar da dâhil, Libya’da etkili olan diğer silahlı gruplar için geçerli değil.

Bunun yanında, Libya Ordusu Resmi sözcüsü General Ahmed el-Mismari, orduya bağlı bir savaş uçağının dün Derne şehrinde, radikallerin kontrolü altında bulunan bazı bölgelere hava saldırısı düzenlediğini ifade ederken; saldırı sonucu iki silahlı aracın patlatıldığını ve birçok teröristin de öldürüldüğünü belirtti.