Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hafter’in Libya Merkez Bankası fonlarını ele geçirdiği iddiaları gündemde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya kamuoyu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunulmak üzere uzmanlar tarafından hazırlanan bir raporla meşgul.

Raporda, Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter’in oğlu Saddam Hafter’e yönelik “2017 yılında Libya’nın doğusundaki Bingazi şehrindeki Merkez Bankası’nın bir şubesiyle ilgili” bazı suçlamalar yer aldı. Rapora göre, Saddam Hafter, 106. Piyade Tugaylarıyla birlikte “Libya Merkez Bankası’ndan büyük miktarda para ve gümüşü bilinmeyen bir yere aktardı”.

Şarku’l Avsat’a konuşan milletvekilleri ise raporun, soruşturulmak üzere başsavcılığa gönderilmesi çağrısı yaptı.

Rapor, Libya siyasi çevrelerinde gürültü oluştururken, 5 Eylül’de Libyalı ilgili taraflarca BMGK’ya sunuldu. Raporda, “devletin mali kuruluşlarının ve Ulusal Petrol Şirketi’nin gasp edilmesi, Libya’nın askeri teçhizat nakli ve devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu el-Saadi Kaddafi ile görüşme girişimlerine dikkat çekildi.
Libya’daki sosyal medya organları da söz konusu rapora yoğunlaşırken, aktivist ve gazeteciler de suçlamaların gerçekliğini ortaya çıkarmaya çalıştı.

Öte yandan Libya’nın doğusundaki el-Beyda’da yer alan Merkez Bankası, 15 Eylül’de Facebook üzerinden bir video yayınladı. Videoda, “Kasım 2017’de bankanın başkanı Ali el-Hibri tarafından görevlendirilen bir ekibin, kayıp miktarı bulmaya çalıştığı anın yer aldığı” ve uzman grubun “paranın kaybolduğunu söylediği” görüldü. Videoya göre ekip, Bingazi’deki bankaya yatırılan fonlara yönelik hasarınsa büyük olduğu belirtti.

“Ekibin, miktarın yüzde 91’ini kurtarmayı başardığı, ancak geri kalanı hasar gördüğünü” açıklayan banka, “Komite, işlenmiş miktarları teslim almakla yükümlü. Bunlar sırasıyla küçük kamyonlar tarafından ülkenin doğusundaki Libya Merkez Bankası’na devredilmekte” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ali el-Hibri, verdiği bir televizyon röportajında “Merkez Bankası’nın mali sonuçlarını ve yıllık varlıklarını yayınlanamamasının nedenlerine” değindi. Bu çerçevede el-Hibri, Bingazi’deki mevcut şubenin “2014 yılından 2017’ye kadar yangınlara maruz kaldığını ve hazinedeki paraların da su baskınından hasar gördüğünü” belirtti.

Diğer taraftan Şarku’l Avsat, Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Mismari ile görüşme talep ederken, sözcü bu talebi geri çevirdi. Ancak parlamentodaki Savunma ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Ömer Gays Karmil, “Merkez Bankası’nın Bingazi şubesinin durumu, 2017 yılının aynı döneminde Libyalılarca bilinmekteydi. Herkes, fonun hazinesini içeren banka bodrumunun sular altında olduğunu biliyor” dedi.
Şarku’l Avsat’a konuşan Dr. Ömer Gays Karmil, “El-Beyda’daki Merkez Bankası, bu fonların zarar görmemesi konusunda yasal bir sorumluluk taşıyor. Ancak onlarla nasıl ilgilenileceği soruluyor. Zarar gören miktarlardan kurtulma sürecinde bunları yakma ve yasal eylemde bulunma haklarına sahipler mi?” ifadelerini kulandı.

Libya’nın güney batısındaki Zintan şehri milletvekili olan Karmil, “Bana göre rapor, soruşturulmak üzere başsavcılığa sevk edilmeli ve suçlu bulunan herkes cezalandırılmalıdır. Öncelikli işimiz soyut gerçeği bilmektir” dedi.

Öte yandan ülkenin doğusundaki birçok milletvekili, Şarku’l Avsat’a rapora dair açıklamada bulundu. İsminin verilmesini istemeyen bir milletvekili, “Ulusal Ordu, ülkeyi, DEAŞ’ın pençelerinden kurtarmak için büyük bir bedel ödedi. Libya ve ordusunu zayıflatmak isteyen bu tür raporlara itibar etmemeliyiz” dedi.

Diğer taraftan Merkez Bankası’nın bir şubesinin, 20 Şubat’ta Ulusal Ordu tarafından gözaltına alınmadan önce, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) İçişleri Bakanı Yardımcısı Farac Mansur kontrolünde olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlar tarafından hazırlanan rapora göre, Libya Ulusal Ordusu’nun; kontrolünü ele geçirdiği Merkez Bankası Bingazi Şubesinden “5 bin 869 gümüş paranın yanı sıra 639 milyon 975 bin Libya dinarı, 159 milyon 700 bin Euro ve 1 milyon 900 bin dolar” kaçırdı.

Aynı şekilde uzmanlar, ülkenin tanık olduğu farklı konulardan da söz ederken, ABD hava kuvvetlerine bağlı büyük askeri kargo uçaklarına değindi. Bu çerçevede son 5 ayda Mısrata ve Benina havaalanları arasında 15 uçuşun gerçekleştirildiğini söyleyen kaynaklar, “ABD’li yetkililer, bu uçuşların niteliği ve Libya’ya transfer edilen malzemeler hakkında bilgi talep etti, ama henüz cevap alamadı” açıklamasında bulundu.