Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Halep kırsalında rejim güçleri ile Türk ordusu arasında çatışma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Halep kırsalında rejim yanlısı militanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında çatışmalar yaşandığını aktardı.

SOHR yaptığı açıklamada, çatışmaların Kimar köyü civarında yoğunlaştığını ve Halep’in kuzey kırsalındaki taraflar arasındaki temas hatları eksenlerinde meydana geldiğini belirtti.

SOHR’nin aktardığına göre çatışma, Afrin bölgesini kontrol altına alan ÖSO’nun, bölgede ilerlemeyi ve kontrolünü genişletme operasyonunun bir parçası olarak gerçekleştirdiği saldırının ardından patlak verdi. Sıcak çatışmaların yaşandığı alanda her iki taraftan şimdiye kadar yaşanan kayıplara dair herhangi bir bilgi alınmadığını belirtti.

TSK ve ÖSO, 20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında Afrin’in kontrolünü sağladı.

Öte yandan Suriye’nin Afrin şehrinde YPG’nin kadın kolu Kürt Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) üyesi İngiltereli bir genç kızın babası, kızının cesedinin İngiltere’ye geri getirmesine yardım etmesi için İngiliz hükümetine başvurdu.

YPJ Salı günü yaptığı açıklama ile 27 yaşındaki Anna Campbell’nin Türk Ordusu tarafından Afrin’in bombalanması esnasında öldüğünü duyurdu.

Anna Campbell Suriye’deki Kürt güçlerinin saflarında savaşmaya katılarak öldürülen ilk İngiliz kadın oldu.

Anna’nın babası Dirk Campbell, İngiliz Dışişleri Bakanlığının kızının cesedini kurtarmaya çalışmasına yardım etmek için şimdiye kadar hiçbir inisiyatif almadığını söyledi. Campbell İngiliz yönetimine “Bunun siyasi bir konu olduğunu söylüyorlar. Bende onlara soruyorum bu sizin işiniz değil mi? Onlara Ankara’da bir elçiliğinizin olduğunu söyledim. Büyükelçinize sorabilirsiniz dedim. Anna’nın cesedini kurtarabilmek için ateşkes talebinde bulunmalarını istedim” ifadelerini kullandı.

Bakanlık AFP’nin bu konu ile alakalı sorularını cevaplamadı.

İki aylık bir askeri hareketten sonra, Türk güçleri ve ÖSO, Kürt savaşçılarının çekilmesinin ardında Pazar günü Afrin’ın kontrolünü sağladı.

Kürt Kadın Koruma Birimleri sözcüsü Nesrin Abdullah yaptığı açıklamada Campbell’in, YPJ’ye Mayıs 2017’de katıldığını söyledi.

Nesrin, Anna’nın Suriye’ye geldikten sonra çatışmalara katılmadan yoğun askeri eğitim aldığını ancak Afrin operasyonu başlayınca çatışmaya katılmak için ısrar ettiğini belirterek “Gitmemesi için çok tartıştık ancak o ya Afrin’e giderim ya da devrimden ayrılırım dedi” ifadelerini kullandı.

YPJ, Campbell’in ölmeden önceki bir videosunu yayınladı. Campbell videoda “Kadın devrimine destek olmak ve faşist güçlere karşı silahlı mücadeleye katılmak için burdayım. Şuan çok mutluyum çünkü Afrin’e gidiyorum” diyor.