Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Haley: İran’ın, Ortadoğu’da istikrarı bozduğuna dair güçlü deliller sunacağım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Elçisi Nikki Haley, İran’ın uluslararası yükümlülüklerini ihlal ederek, Ortadoğu’nun güvenliği ve istikrarını bozduğu konusunda inkar edilemez kanıtlar olduğunu ve bu ihlallere yönelik çabalarının ise başarısız olduğunu belirtti.

Haley, yarın, Washington’da, “İran, Ortadoğu’da ve diğer bölgelerde istikrarı bozma faaliyetlerine devam ediyor” konulu bir basın toplantısı düzenleyecek.

Güçlü deliller sunacak

Yarın yapılacak basın toplantısı ile ilgili açıklamada, “BM Daimi Elçisi Haley, İran’ın uluslararası yükümlülüklerini kasıtlı olarak ihlal ettiğine ve bu ihlalleri örtbas etmeye çalıştığına ve başaramadığına dair güçlü deliller sunacak” ifadeleri yer aldı.

Tahran’ı Yemen, Lübnan ve Suriye’de yasadışı silah ticareti yapmakla suçlayan Haley, İran’a daha fazla baskı yapılması için BM Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulundu.

Yemen’den Suudi Arabistan’a atılan füzenin parçaları, 17 ile 21 Kasım tarihleri arasında uzman bir ekip tarafından analiz edilmiş, Husi milislerin attığı bu füzeler, BM yaptırım kara listesinde yer alan İran silah fabrikalarından biri ile bağlantılı çıkmıştı.

ABD ve Suudi Arabistan, İran’ı 4 Kasım’da Yemen’den Riyad’a füze fırlatan Husi milisleri silahlandırmakla suçlamıştı.