Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Haley: Ortadoğu barış planı neredeyse tamamlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İsrail ile Filistin arasındaki barış planı önerisinin neredeyse tamamlandığını söyledi.

Chicago Üniversitesi Politika Enstitüsü’nde bu plan hakkında bir soruya yanıt veren Haley, “Sanırım başarmak üzereyiz” dedi.

Haley, Trump’ın damadı Jared Kushner ve Ortadoğu elçisi Jason Greenblatt’tan yakın zaman içinde bu planın tamamlanacağını vurgulayarak ‘destek’ talebinde bulundu. Planın yayınlanma içeriğine veya yayın tarihine ilişkin herhangi bir açıklama yapmayan Haley, bu talebi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen ve bir saat süren önceden planlanmamış kapalı bir toplantı sırasında sundu.

Haley, önerinin ne zaman sunulacağına dair ayrıntı vermeden, “Hala üzerinde çalışıyoruz. İki taraf da hoşlanmasa da bu planı reddetmeyecek” şeklinde konuştu.

Barack Obama yönetiminde eski bir danışman olan David Axelrod’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı hakkındaki soruları üzerine Nikki Haley, yaptığı açıklamada, “Kongre, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve elçiliğimizi Kudüs’e taşıma konusunu samimiyetle oyladı. Bakanlardan çoğu böylesi bir açıklama yapıldığı takdirde kıyamet kopacakmış gibi karşı çıktılar. Fakat şu an tartışılacak tek konu, İsraillilerle Filistin arasındaki müzakerelerin başlayabileceği bir zaman tayin edilmesidir” ifadelerini kullandı.