Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Haley’i eleştiren Filistinliler, onu ‘gerçekleri çarpıtmakla’ suçladılar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli yetkililer, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’i ‘yalancı ve gerçekleri saptırıyor’ sözleriyle eleştirdiler.

Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Büyükelçi Riyad Mansur, Nikki Haley’i ‘yalancı temsilci’ olarak nitelendirdi. New York’taki BM genel merkezinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Mansur, “Haley’in BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısındaki ifadeler tepkiyle karşılandı. Güvenilirlikten yoksun bu ifadeler, Filistinliler arasında alay konusu oldu” şeklinde konuştu.

“Filistin halkının acıları ile ilgili tek bir kelime söylemedi”

Mansur açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Nikki Haley, İsrail işgal güçleri tarafından öldürülen Filistinli gençler ve çocuklar ya da Filistin halkının acıları ile ilgili tek bir kelime söylemedi. Eğer Hamas’ı çocukları insan kalkanları olarak kullandığı sözlerinde dürüst olsaydı, kimin suçlu kimin mağdur olduğunu öğrenmek için bir araştırma komisyonu kurulmasını kabul etmesi gerekirdi.”

Filistin’in mevcut durumdaki seçenekleri ile ilgili olarak Mansur, bu seçeneklerin, BM Genel Kurulu veya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne daha ayrıntılı bilgi verilmesini içermesi gerektiğine işaret etti.

“İsrail katliamını durdurmak için çabalayan herkesi bir araya getirmeyi düşünüyoruz”

BM Filistin Daimi Gözlemcisi Mansur, “Şuanda BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, Filistinlilerin İsrail ordusu tarafından öldürülmesini durdurmak için BM Genel Kurulu’na çağrıda bulunan İsrail merkezli insan hakları örgütü ‘B’Tselem’ Başkanı, BM bağımsız raportörlerinin yanı sıra Gazze ve işgal altındaki topraklarda yaşayan halkımıza karşı devam etmekte olan İsrail katliamını durdurmak için çabalayan herkesi bir araya getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

BM yetkililerine mektup gönderildi

Mansur Cuma günü yaptığı açıklamada, BMGK Başkanı Gustavo Mesa-Cuadra, BM Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajcak ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ayrı ayrı mektup gönderdiğini kaydetti. Mansur mektupların, Gazze’deki İsrail saldırılarından hayatını kaybeden Filistinli sayısı dahil olmak üzere olaylara dair verileri içerdiğinin altını çizdi.

44 Filistinli hayatını kaybetti

Öte yandan İsrail, Gazze sınırına yakın bölgelerde yapılan gösterilerde geçtiğimiz cuma gününe kadar 44 Filistinliyi öldürdü. Yaklaşık 5 bin Filistinli göstericiyi yaraladı.

Filistinli, İsrailli ve uluslararası tıbbi ve hukuki raporlar, İsrail güçlerinin Filistinli göstericilere orantısız güç kullandığı ve onları kasıtlı olarak hedef alarak öldürüldüğünü ortaya koydu. Bu durumlarla ilgili olarak İsrail ordusu bir soruşturma başlattı.

Ancak ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hamas’ın, çocukları kalkan olarak kullandığı suçlanmasında bulundu. Haley açıklamasında, “Gazze’deki çocukları gerçekten düşünenler, Hamas’ın çocukları İsrail’le olan çatışmasında insan kalkanı olarak kullanmayı derhal bırakması için ısrarcı olmalı” ifadelerini kullandı. Haley, çocukların Ortadoğu’nun çeşitli yerlerinde insan kalkanı olarak kullanıldığına işaret ederek bunu kınadı.

“Modern zamanların son işgal savunucusu”

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Erekat da Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Büyükelçi Mansur gibi, Nikki Haley’in açıklamalarını kınadı. Erekat, “Nikki Haley ve bazı taraflar, gerçekleri çarpıtma ve insanları yanıltma konusunda ısrarlarını sürdürerek, insanlarımıza ve çocuklarımıza karşı işlenen suçları meşrulaştırmak için işgal ve yanlış iddialarla yazılmış hikayeyi desteklemeye devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

Haley’i ‘modern zamanların son işgal savunucusu’ olarak nitelendiren Erekat, gerçeği söyleme konusunda güçlü olmaları çağrısında bulundu. Erekat, “Haley ve diğerlerinin görmezden geldikleri gerçek şu ki, dünyanın en ahlaklı ve insancıl toplumu olduğunu iddia eden İsrail ve ordusu iki aydan daha kısa bir süre içerisinde 4’ü masum çocuk olmak üzere 43’ten fazla Filistinli sivili öldürdü. 5 bin 500’den fazla Filistinliyi yaraladı. Çeşitli yaralanmalar ve bir takım gazlara maruz kalanların yanı sıra 21 Filistinli keskin nişancılar tarafından hedef alınarak yaralandı. Gazetecileri öldürdüler. 4’ü kadın 31 gazeteci yaralandı. Bu, Uluslararası İnsan Hakları Hukuku ve İnsan Hakları Hukuku kapsamında suçtur” ifadelerini kullandı.

“Halkların sömürgeciliğe karşı kazandığı özgür irade tarihini okusunlar”

‘Sınır Tanımayan Doktorlar’ sivil toplum kuruluşu yetkililerinden birinin, İsrail ordusunun gerçek merminin yanı sıra felç ve kalıcı sakatlıklara neden olan bir takım silahlar kullandığını aktardığını belirten Erekat, “Gerçek şu ki, İsrail’in sistematik işgal politikasının devam edebilmesi için masum çocukları öldürmesi ve hedef alması haklı çıkarılıyor. Haley ve diğerleri, halkların sömürgeciliğe karşı kazandığı özgür irade tarihini okusunlar. Bu barış yanlısı çocukların işgali sona erdirmek için gösterdikler doğal ve insani çaba mesajlarını duysunlar. Onlar, babalarının ve büyükbabalarının evlerini ve dünyanın bütün çocukları gibi özgürlük haklarına geri almak istiyorlar” dedi. İşgal ve savaş makinelerini savunmasız sivil halkımıza karşı kullanılmasını artık daha fazla gecikmeden derhal durdurulması için çalışmaya çağıran Erekat, “Kurduğu misyonunu yürütmekten sorumlu olan BMGK, BM’nin 194 sayılı kararı gereğince, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarına sahip bir Filistin Devleti’nde kendi kaderini tayin ve bağımsızlık hakkına sahip olan halkımızın uluslararası güvenlik ve istikrarını sürdürmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.