Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Haley’in istifası pek çok soruyu gündeme getiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Nikki Haley’in ani istifası birçok soruyu gündeme getirdi. İstifanın sebepleri ve duyurma zamanlaması dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis’teki bir basın toplantısında, Haley’in BM Temsilcisi olarak çalıştığı dönemdeki performansına övgüde bulundu. Gazetecilere konuşan Trump, Haley’in bu yılın sonuna kadar görevinden ayrılacağını ve yerine kimin geleceğini haftalar içinde duyuracağını açıkladı. Trump, Haley’in kamu hizmetine ara verip dinlenmek istediğini ve kendisine 6 ay önce görevinden ayrılmak istediğini söylediğini belirterek şöyle dedi; “Senin adına mutluyuz. Ama seni kaybetmekten memnun değiliz. Umarım yönetimde, belki farklı bir pozisyonda, çalışmaya geri dönersin.” Trump bunların yanı sıra, ABD’nin BM Temsilcisi olarak çalışmayı isteyen birkaç kişinin bulunduğunu, Haley’in yerine kimi seçeceğini 3 ila 4 hafta içinde açıklayacağını ifade etti.

“Kişisel bir sebep yok”

Öte yandan Haley ise gelecekteki planları hakkında şunları söyledi; “Yılsonuna kadar ayrılmayacağım. Amacım, bir sonraki temsilci için her şeyin iyi bir şekilde hazır olduğundan emin olmak. Başkan Trump’ın yönetim ekibinin bir parçası olduğum için gurur duyuyorum.” Haley, gazetecilerin istifasının nedenleri ile ilgili sorularına şöyle yanıt verdi; “Kişisel bir sebep yok. Hükümet yetkililerinin, ne zaman istifa etmesi gerektiğini bilmesi ve başka birinin görevi devralmasına müsaade etmesi son derece önemli.”

“ABD bugün çok daha saygın bir devlet”

Görevi boyunca ABD’nin dünyadaki konumunu güçlendirmek için çalıştığını ifade eden Haley, “İki yıldır dış politika açısından ABD’ye olanlara bakın; ABD bugün çok daha saygın bir devlet. Bazı ülkeler yaptığımız şeyden hoşlanmayabilir, ama bize saygı duyuyorlar. İster Suriye’de kimyasal silahların kullanılmasına karşı çıkmakla ilgili, ister NATO’yla ilgili ve isterse de ticari anlaşmalarla ilgili olsun bir şey yapacağımızı söylediğimizde, sözümüzün arkasında duruyor ve hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Haley’in istifası şaşkınlık yarattı

ABD basını, Haley’in istifasının ABD Dışişleri Bakanlığı personelini, New York’taki ABD Misyonu çalışanlarını ve Kongre’deki senatörler tarafından bile şaşkınlıkla karşılandığını bildirdi. Ayrıca Haley’in Trump yönetimi içinde ayrı bir yerinin olması ve Kongre’nin ara seçimlerinin yaklaşması dolayısıyla zamanlaması ve nedenleri hakkında da spekülasyonlara yol açtı.

İsimsiz makale iddiası

Bazı analistler, Haley’in “New York Times” gazetesinde yayınlanan, Başkan Trump’ın üslubunu şiddetle eleştiren ve Trump yönetimindeki üst düzey bir yetkili tarafından kaleme alınan isimsiz makalenin sahibi olduğunu iddia etmişti. Bununla birlikte Haley bu iddiaları reddederek şöyle demişti; “Başkan Trump’la her konuda aynı fikirde olmuyorum. Anlaşmazlık olduğunda, bunu ifade etmenin bir doğru yolu ve bir de yanlış yolu vardır. Böyle bir durum olduğunda hemen Başkan’ı telefonla ararım ya da onunla şahsen görüşürüm.” Haley ayrıca, Trump’a övgüde bulunmuş ve onun iç muhalefeti kabul etmeye ve düşüncelerine karşı çıkan diğer görüşleri dinlemeye hazır bir lider olduğunu belirtmişti.

“Trump’ı destekleyeceğim”

Haley, 2020’de ABD başkanlık seçimlerine aday olma hazırlığında olduğuyla ilgili diğer spekülasyonlara şöyle cevap verdi; “2020’deki seçimleri soranlar için, 2020’deki seçimlere katılma niyetinde olmadığını söylemek isterim. Ama size önümüzdeki seçimlerde Başkan Trump’ı desteklemek için kampanya yapacağım konusunda söz verebilirim.”

Altı yıl boyunca Güney Karolina valisi olarak görev yapan Haley, Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen simalarından biri ve Trump’ın Birleşmiş Milletler’deki siyasi gündemini destekleyen güçlü bir ses olarak kabul ediliyor. Hintli bir göçmen ailenin kızı olan Haley’in, bazen ABD Dışişleri Bakanlığı veya Beyaz Saray’ın tutumlarıyla çelişen ifadeler kullanması tartışmalarla yol açmıştı.

Tillerson’ın yerine Haley’in geçeceğine yönelik iddialar gündeme gelmişti

Haley’in Trump yönetiminde üst düzey bir pozisyonda çalışmaya yönelik istekleri konusunda uzun zamandır söylentiler vardı. Mart ayında görevden alınan eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un yerine Haley’in geçeceğine yönelik iddialar vardı.

Dina Powell’ın ismi öne çıkıyor

Dina Powell, BM Temsilcisi Haley’in yerine aday gösterilen isimler arasında öne çıkıyor

ABD’deki siyasi çevreler, Haley’in yerine geçebilecek birkaç isimden söz ediyor. Bunlardan en öne çıkanı ise bu yıl görevinden ayrılan ve şu anda ailesiyle birlikte New York’ta yaşayan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Dina Powell. Haley, Powell’i birkaç gün önce bir akşam yemeği münasebetiyle evinde ağırlamıştı.