Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Halid bin Selman’dan ABD’nin ‘İran’ kararına destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz, İran’a yönelik ABD’nin nükleer anlaşma hususundaki kararına destek verdiklerini vurguladı.

Halid bin Selman, “Suudi Arabistan zaten İran’ın balistik füze programına, bölgede terörü finanse etmesine ve ittifakın bazı maddelerinin vadesinin dolmasına karşılık önceden birtakım önlemler almıştı” diyerek ABD’nin tarihi kararına destek verdiklerini belirtti.

Halid bin Selman Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Nükleer anlaşma felakete doğru sürüklenmekteydi. Anlaşma, İran’ın aşırılık ideolojisini destekleyerek bölgede düşmanca ilerlemesini sağladı. Ayrıca İran anlaşma yoluyla elde ettiği geliri, bölgede kaosa yol açan teröre destek vermek için kullandı” değerlendirmesinde bulundu.

“İlerde İran ile yapılacak anlaşma…”

Anlaşmadan bu yana İran rejiminin terör mensuplarına silah dağıtarak Suudi Arabistan’daki sivilleri hedef alan Yemen’deki Husiler için balistik füzeler tedarik etmek suretiyle teröre verdiği desteği ikiye katladığını ifade eden Selman, “Dünyanın kitle imha silahları ile bölgede sebep oldukları tahribatı hesaba katmadan İran ile anlaşma yoluna gitmeyeceğine inanıyoruz. İran’la gelecekte yer alacak herhangi bir anlaşma İran füze programını ve terör gruplarına gittikçe artan askeri ve mali desteğini de kapsamalıdır” dedi.

Washington’daki Riyad Elçisi ise, “Suudi Arabistan’ın destek verdiği bu adımlar belli bir halka ya da belli bir gruba yönelik değildir. İran rejimi, yaptığı çalışmaları halkının refahı ve altyapısını geliştirmek için harcayacağı yerde ekonomik gelirini bölgedeki bariz müdahaleleri için harcamıştır” açıklamasında bulundu.