Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Halid bin Selman’dan Teksas Valisine: Yanınızdayız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Washington Büyükelçiliği, Houston’a ve Louisiana eyaletine büyük hasarlar veren Harvey kasırgası krizinde Riyad’ın, Amerikan halkı ile omuz omuza olduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prens Halid bin Selman bin Abdulaziz, Teksas Valisi Greg Abbott ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suudi Arabistan’ın zor dönemden geçen Amerikan halkının yanında olduğunu ifade etti. Görüşme büyükelçinin resmi Twitter hesabı üzerinden duyuruldu.

Suudi Kültür Ateşesi, Harfey kasırgasının vurduğu eyaletlerden Houston’a yardım için ABD-Suudi Arabistan yardım kuruluşlarından Hand by Hand’in düzenlediği gönüllü çalışmalara katıldı. Teksas eyaletinde okuyan burslu Suud’lu öğrenciler de gönüllü çalışmalara katılım gösterdi.

Hand by Hand yardım kuruluşu, kasırgadaki felaketzedelere yönelik, Aramko Suudi petrol şirketi tarafından sunulan 300 bin öğün yemek dağıtımı yaptı. ‘Houston’la beraberiz’ sloganı altında gerçekleşen kampanyaya 5 günde yaklaşık 142 gönüllü çalışan iştirak etti.

ABD tarihindeki en büyük doğal afetlerden biri olan Harvey Kasırgası ile ilgili ABD’nin ulaştığı istatistiklere göre, yaklaşık 50 can alan kasırga 1 milyon kişiden fazla insanı da yerinden etti. Aynı zamanda kasırga, nehir sularındaki su seviyesini rekor düzeye taşırken, Beaumont’ta bulunan ve 120 bin kişilik nüfusa su temin eden içme suyu şebekesini de tahrip etti.

Amerikalı yetkililer, kasırgadan ötürü daha fazla sel taşkınları yaşanabileceğine dikkat çekerek uyardı. Houston sınırları içinde bulunan Harris ilçesinde açıklamalarda bulunan bir yetkili, ilçede bir ara yüzde 70’in altında bulunan su seviyesinin 45 santimetreye veya daha fazlasına ulaştığını kaydetti.

ABD Başkanı Trump, eşiyle beraber dün ikinci defa Teksas eyaletini ziyaret etmişti. Ziyarette sel felaketinden kurtulan felaketzedelerle ve gönüllü kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerle bir araya geldi. Trump, ziyaretin ardından kasırganın etkilediği diğer bir bölge olan Lake Charles’e hareket etti.

Trump yönetimi, doğal afetlerde hasar gören felaketzedeler için Kongre’den 7.85 milyar dolar talep etmişti. Trump ayrıca kendisinin bağış kampanyasına 1 milyon dolar bağışladığını açıklamıştı. Beyaz Saray iç güvenlik müsteşarı Tom Bossert, kasırgadan kurtulan kişilerin sayıları arttıkça yardım için talep edilen miktarın da artmaya devam edeceğini ifade etti.

ABD’nin 125 milyar dolardan fazlasına ihtiyacı olduğunu belirten Teksas Eyalet Valisi, New York Times gazetesine açıklamalarda bulunarak, miktarın 14.5 milyara ulaşması için Trump’ın ay sonuna doğru kongreden 6.7 milyar dolar daha talep edeceğini belirtti.