Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Hafter, Palermo konferansına katılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’un ofisinden yapılan açıklamaya göre, Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, Roma’da ‘12-13 Kasım’da Sicilya’daki Palermo şehrinde düzenlenecek olan Libya konulu uluslararası konferansa hazırlık amacıyla’ İtalyan yetkililerle görüşmelerde bulundu.

Şarku’l Avsat’ın konuya dair edindiği bilgilere göre Tobruk’taki Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih de yarın (31 Ekim) İtalya Başbakanının davetiyle başkent Roma’ya ziyarette bulunacak. Bu çerçevede TM sözcüsü, Salih’in Libya krizine siyasi bir çözüm bulmak amacıyla Palermo’da düzenlenecek olan uluslararası toplantı öncesinde İtalyan yetkililerle görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Diğer taraftan İtalyan yetkililerin Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac ile düzenlediği görüşmelerden 2 gün sonra Roma, geçtiğimiz pazar günü Mareşal Hafter’i ağırladı.

İtalya Başbakanı Conte’un ofisi, 12- 13 Kasım tarihlerinde yapılacak Palermo konferansı kapsamında kısa bir açıklamada bulundu. Açıklamada İtalya Başbakanının Roma’daki Chigi Başkanlık Sarayı’nda General Hafter ile görüşeceği belirtildi. Açıklamada ayrıca, üç yıldır görevde olan Halife Hafter’in mareşallik rütbesi kullanılmadı. Libya’da yayın yapan “Bavvabe el-Vasat” sitesinin aktardığına göre, İtalya hükümeti tarafından yapılan açıklamada Mareşal Hafter’in, yapıcı ve Libya halkının talepleri doğrultusundaki birlik sürecine ilişkin bu konferansa katılma hazırlığı yaptığı belirtildi.

Diğer taraftan Giuseppe Conte ve Halife Hafter arasında söz konusu konferansa dair yapılan görüşmede, İtalya Başbakanı “ülkesinin oynadığı kolaylaştırıcı role” değindi. Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre konferans, “Libya konferansı değil, Libya konulu bir konferans” olacak. Açıklamada, iki temel ilkeden esinlenildiği belirtilirken, bu ilkelerin Libyalıların konferanstaki sorumluluğuna tam saygı duyulması ve sürecin evrenselliğinin sağlanması olduğu aktarıldı. Açıklamada ayrıca, “Libya’daki tüm ana aktörlerin Palermo’daki varlığının, “BM çalışma planı uyarınca organize edilen bir siyasi süreç temel alınarak güvenlik durumunun desteklenmesini, ekonominin kalkınmasını, politik ve anayasal çerçevenin desteklenmesini” amaçladığı vurgulandı.

Öte yandan İtalya’nın Aki haber ajansının İtalya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından aktardığına göre, Conte’un Hafter ile gerçekleştirdiği görüşmenin odak noktası Palermo konferansı oldu. Kaynaklar, Hafter’in konferanstaki varlığını konferansın başarısı açısından önemli olarak niteledi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) belirttiğine göre, Hafter, geçtiğimiz pazar günü Roma’ya ulaştı ve öğleden sonra İtalya Başbakanı ile bir araya geldi. Aynı şekilde Halife Hafter’in dün (29 Ekim) de İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero ile görüştüğü açıklandı. AFP’nin İtalya basınından aktardığına göre İtalya, BM Libya Temsilcisi Salame tarafından Palermo konferansına sunulacak olan krizden çıkış planının getirileri konusunda Hafter’i ikna etme çabalarına günler önce başladı.

Diğer taraftan Conte, geçtiğimiz cuma günü uluslararası açıdan tanınan UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac ve BM Temsilcisi Gassan Salame ile bir araya geldi. Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre Palermo konferansı, uluslararası toplumdan, özellikle önemli bir aşamadan geçen Libya’daki siyasi sürece dair temel bir destek sinyali sağlayabilir.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 10 Aralık 2018 genel seçimlerine katılma sözü veren Libyalı dört ana çatışma tarafını Mayıs sonunda Paris’te bir araya getirmişti.

Libya halen birbirleriyle rekabet eden iki otoriteye sahip. Bu bağlamda ülke BM himayesindeki siyasi süreçte ortaya çıkan Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti ve seçilmiş parlamento ile Halife Hafter’in desteğiyle Libya’nın doğusundaki otorite tarafından yönetiliyor.