Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Halife Hafter’in verdiği süre dolarken, Fayiz Serrac, Kahire’de Sisi ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter’in, 17 Aralık gününe kadar Libya’da siyasi uzlaşı sağlanması amacıyla yürütülen Suheyrat anlaşmasının yeniden düzenlenmesi görüşmelerinden somut bir sonuç çıkmaması halinde askeri müdahalede bulunacağına dair verdiği süre dolarken, Mısır yönetimi, dün, Libyalı yetkililerle barış görüşmelerini ele aldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, dün, Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başkanı Fayiz Serrac ile bir görüşme gerçekleştirdi. Sisi, önceki gün Kahire’ye ulaşan Fayiz Serrac’dan önce Halife Hafter ile de bir görüşme gerçekleştirmişti.

Konuya ilişkin olarak, Şarku’l Avsat’a bilgi veren isminin açıklanmasını istemeyen bir Mısırlı yetkili, Serrac’ın Kahire ziyaretinin, Mısır yönetiminin Libya’daki taraflarla yürüttüğü arabuluculuk görüşmelerinin bir parçası olduğunu söyledi. Ancak, Mısır’ın arabuluculuk çalışmalarının ne kadar başarılı olduğu yönündeki cevapsız bırakan yetkili, “Anlaşmaya varmayı ümit ediyoruz. Ancak henüz ufukta görülen bir şey yok” dedi.

Suheyrat antlaşması 17 Aralık’ta bitiyor

Yetkili, açıklamasında, “Fas’ın Suheyrat kentinde 2 yıl önce imzalanan anlaşmanın süresi 17 Aralık’ta bitiyor. Burada, üzerinde anlaşılan hususları korumak istiyoruz. Mısır ve Libya sorunuyla ilgilenen bütün ülkelerin önümüzdeki günlerde bir takım sorunlar yaşanacağına dair çekinceleri var” ifadelerini kullandı.

Halife Hafter’in, daha önce 17 Aralık’a kadar süre vererek uzlaşı sağlanmaması halinde askeri müdahalede bulunma kararı almasından geri dönüp dönmediğine dair bilgisinin olmadığını ifade eden yetkili, “Libya’da hala bir devlet örgütlenmesi yok ve bu örgütlenmenin yarın tamamlanacağını da söyleyemeyiz. Sukunetin sağlanması ve siyasi uzlaşının korunması için istişareler devam ediyor. Mısır’da bu konuda katkı vermek için çalışıyor” şeklinde konuştu.

Libya Ulusal Ordusu Resmi Sözcüsü Tuğgeneral Ahmet el-Mismari, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Suheyrat anlaşmasının süresi dolduktan sonra Hafter’in nasıl bir adım atacağını bilmediğini ifade ederek, “Hafter’in daha önce verdiği süre halkı ilgilendiren bir konuydu” dedi.

Devlet müesseseleri yeniden kurulmalı

Mısır yönetiminin, Libyalı taraflara çekincelerini ilettiği ifade edilirken, Cumhurbaşkanı Sisi, Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başkanı Serrac ile yaptığı görüşmede, Libya’daki siyasi uzlaşı çabalarının Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi ile yürütülmesinin önemine vurgu yaparken, Libyalı taraflara, ulusal çıkarları kişisel çıkarların üstünde tutma ve devlet müesseselerinin yeniden kurulmasına odaklanma çağrısı yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü Bessam Razi, konuya ilişkin olarak, dün yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Sisi, yapılan görüşmede, Mısır’ın, Libya’da siyasi süreç aracılığıyla bir çözüme ulaşılması gerektiği ve siyasi ittifakı, Libya’nın toprak birliği ile egemenliğinin korunmasında kilometre taşı olacağı şeklindeki tavrını aktardı” dedi.

Razi, açıklamasında, Serrac’ın da başta Libya Ordu liderlerinin gerçekleştirdiği uzlaşı görüşmelerine ev sahipliği yapması olmak üzere, Mısır tarafından, Libya’daki istikrarın sağlanması ve ülkenin istikrarını sarsacak dış müdahalelerin engellenmesi yolundaki çabaları için Mısır tarafına teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Barışı sağlamanın yolu siyasi çözüm

İki tarafın Dışişleri ve Maliye Bakanları ile Mısır İstihbarat Başkanı Halid Fevzi’nin de hazır bulunduğu toplantıda, Libya’daki son saha ve siyasi gelişmeler ile BM Temsilcisinin barışı sağlama yönündeki çabalarının ele alındığını aktaran Razi, Mısır tarafının, Libya’da bölgesel, uluslararası ve yerel güçlerin kabul edebileceği tek makul çözümün siyasi çözüm olduğunu altını çizdi.

Sisi ve Serrac arasında yapılan toplantıda, Libya Ordusu’nun yeniden birleştirilmesi çalışmalarına değinilerek, bu çalışmalarda sağlanan hızlı ilerleyişin sürdürülmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Sözcü Razi, iki taraf arasındaki işbirliği ve yardımlaşmanın geliştirilmesinin yollarının da konuşulduğunu ve Ortak Yüksek Komite’nin en kısa zamanda bir toplantı gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Libya Temsilciler Meclisi’nde acil toplantı çağrısı

Libya Temsilciler Meclisi, dün, üyelerine Libya’nın doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi merkezinde, salı günü düzenlenecek acil toplantıya katılma çağrısı gönderdi.

Temsilciler Meclisi Resmi Sözcüsü Abdullah Belihak, konuya dair yaptığı açıklamada, Meclis Başkanlığı’nın, üyelere, salı günü yapılacak toplantıya mutlaka katılmaları yönünde çağrıda bulunduğunu ifade ederek, Meclisin bu toplantıda, geçtiğimiz ay üzerinde uzlaşılan Suheyrat anlaşmasının yeniden düzenlenmesi yolunda somut kararlar alacağını kaydetti.

Batı kaygılı

Bütün bu gelişmelerin gölgesinde, batılı ülkelerin Libya Büyükelçileri, Libya’da yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle büyük kaygı duyduklarını bildirdi.

ABD’nin Trablus Büyükelçiliği tarafından, dün yayınlanan ve Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Romanya, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD Büyükelçileri ile Avrupa Birliği (AB) Temsilciliğinin imzasının bulunduğu ortak açıklamada, “Libya’da insan haklarının korunması yönünde çabalayan tarafların çabalarını takdir etmekle birlikte ülkenin birçok bölgesinde meydana gelmeye devam eden insan hakları ve uluslararası kanun ihlallerinden dolayı kaygı duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İnsan hakları ihlalleri can sıkıcı boyutlara ulaştı

İnsan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği düşünülen kişiler hakkında ciddi soruşturmalar yürütülmesinin talep edildiği açıklamada, hangi taraftan olursa olsun suçu sabit görülen herkese yaptırım uygulanması çağrısı yapıldı.

BM Libya Temsilciliği Başkanı, konuya ilişkin olarak, dün yaptığı açıklamada, Libya’da insan hakları ihlallerinin can sıkıcı boyutlara ulaştığını ve bu ihlallere karşı hesap sorma mekanizmasının işlemediğini belirterek, yalnızca geçtiğimiz yıl, Libya’daki sivil yerleşim alanlarında meydana gelen çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda 79’u çocuk en az 365 kişinin öldüğünü ve 14 sağlık merkezine yönelik saldırı gerçekleştirildiğini vurguladı.