Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney, Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanını değiştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney, Hürmüz Boğazı’ndaki gerginliğin ortasında Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Tuğamiral Ali Rıza Tangsiri’yi atadı.

Washington’un İran petrol ihracatını Kasım ayı başlarında durdurma planına cevap olarak Tahran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatması tehdidinden sonra Körfez’de ABD ordusuyla gerginliğin arttığı bir dönemde, Hamaney, İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak Tuğamiral Ali Rıza Tangsiri’yi atadı.

Bu görev değişikliği, Hamaney’in General Aziz Nasirzade’yi İran ordusu hava kuvvetleri komutanlığına atamasından 3 gün sonra geldi.

Tahran, İran ordusuna bağlı Deniz Kuvvetleri’nin yanı sıra, görevi Hürmüz Boğazı ve Körfez’deki İran sınırlarını korumak olan Devrim Muhafızları’na bağlı paralel bir Deniz Kuvvetleri’ne de sahip.

Hamaney’in Amiral Tangsiri’yi Deniz Kuvvetleri Komutanlığına atadığı kararnamede, Deniz Kuvvetleri’nde devrimci ve dindar elemanlardan yararlanılması, eğitim, teçhizat ve teknik seviyesinin yükseltilmesi, istihbarat yetkinliği ve askeri gücün geliştirilmesinin beklendiği ifade edildi.

Hamaney, daha önce Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Amiral Ali Fedevi’yi de Devrim Muhafızları Koordinatör Yardımcılığına atadı.

Yeni atama kararları, Devrim Muhafızları’nın Hürmüz Boğazı’nda gerçekleştirdiği askeri tatbikattan iki hafta sonra alındı.

Votel, İran’ın füze denemesi yaptığını açıklamıştı

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, 12 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada, İran’ın Hürmüz Boğazı’nda savaş gemilerine karşı kullanılan kısa menzilli füzelerin denemesini yaptığını açıklamıştı.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi de, Votel’in açıklamasından birkaç gün sonra ülkesinin geliştirdiği yeni nesil ‘Fateh Mobin’ kısa menzilli balistik füzesini tanıtmıştı.

Hamaney’in askeri komuta da yaptığı bu değişiklerin, ABD ile savaş riskinin artmasının yanı sıra İran’ın bölgesel rolünün etkisi ile gerçekleştiği düşünülüyor.

Bu atama kararı İran Deniz Kuvvetleri’nde 9 ay içinde ikinci defa alınırken, Hamaney geçtiğimiz Kasım ayında İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Sayari’yi görevden almış yerine Amiral Hüseyin Hanzadi’yi atamıştı.

Hürmüz Boğazı tehdidi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz Temmuz ayında İran petrol ihracatını engelleme tehdidinde bulunan ABD’ye cevaben Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit etmişti.

İran Cumhurbaşkanı’nın bu tehdidi Hamaney ve Devrim Muhafızları’nın kıdemli komutanları tarafından da desteklenmişti.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, İran petrolünün ihracatını engellemeye çalışan ABD’yi, dünya petrol nakliyatının yapıldığı en önemli güzergah olan Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit ederek, “Hürmüz Boğazı’nın kullanımı ‘herkes için veya hiç kimse için’ ifadesinin ne anlama geldiğini muhtemel şartlarda düşmana anlatabiliriz” demişti.

Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani de, Ruhani’nin ‘ABD’nin İran’ın petrol ihracatını engellemesi halinde bölge ülkelerinin de petrol ihraç etmesinin mümkün olmayacağı’ yönündeki açıklamalarını överek, “İran’ın çıkarına olan her siyasette hizmetinizdeyim” demişti.

ABD, Mayıs ayında İran ile olan nükleer anlaşmadan çekilmiş, hedeflerinden birinin İran’ın bölgesel davranışını değiştirmek olduğunu söyleyerek Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

Washington daha sonra, İran ile ticaret yapan ülkelerden 4 Kasım’dan itibaren İran’dan petrol ithalatını durdurmalarını istemiş, aksi takdirde, herhangi bir istisna olmaksızın ABD’nin finansal yaptırımlarıyla karşılaşacaklarını belirtmişti.