Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney ‘göreve layık değilim’ demiş | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sosyal medya kullanıcıları, İran Dini Rehberlik Ayetullah Ali Hamaney’in 28 yıl önce göreve geldiği günlerde çekilmiş bir video kaydını yayınlıyor. Hamaney, söz konusu videoda, Dini Rehberlik makamına layık olmadığını dile getiriyor.

Videoda, Dini Rehberlik seçimindeki teknik hatalara temas eden Hamaney, Uzmanlar Meclisi’nin, kendisinin bu makama getirilmesi konusunda görüş birliğine varmadığı ve kendisinin de Taklit Mercii olmaya yeterli olmadığını ifade ediyor.

“Ben ve benim gibi birilerinin Dini Rehberlik yapması ihtimalini konuşan bir toplum için kan ağlamalıyız” diyen Hamaney’in konuşmasını yaptığı videoda, dönemin Uzmanlar Meclisi Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani’nin, “Hamaney, yeni bir seçim yapılana kadar geçici süreliğine görevi yürütecektir” şeklindeki sözlerine de yer veriliyor.

İran’da son zamanlarda meydana gelen protesto eylemleri devam ederken söz konusu videonun yayınlanması dikkat çekiyor.

Ülkenin birçok kentinde, Aralık ayının son günlerinde, hayat pahalılığı ve ekonominin kötüye gitmesi nedeniyle düzenlenen protestolarda, “Ruhani’ye ölüm” ve Hamaney kastedilerek, “Diktatöre ölüm” sloganları atılmıştı.

Protesto gösterilerinde 20 kişi hayatını kaybetti

Protestolar boyunca, 20 protestocu güvenlik güçleri tarafından öldürülürken, Tahran Başsavcısı Mahmud Sadıki, bugün yaptığı açıklamada, olaylar esnasında gözaltına alınan protestocu sayısının 3 bin 700’e yükseldiğini bildirdi.

Ayetullah Ali Hameney, 1989 yılında vefat eden Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin yerine, Uzmanlar Meclisi tarafından yapılan toplantılar sonucunda Dini Rehberlik makamına getirilmişti.