Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney: İran bölgesel rolünden vazgeçmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney, Tahran’ın bölgesel rolü ve balistik füze programını müzakere etmeye yönelik gerçekleşebilecek herhangi bir uluslararası girişime kapıları kapattı. Hamaney ABD yönetimini, ABD Hazine Bakanlığı aracılığıyla İran’a karşı ekonomik bir savaş sürdürmekle suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ismini vermeden tutumlarını eleştiren Hamaney, yıllar önce eski bir ABD başkanına (George W. Bush) gönderdiği mektubunda ‘Yaptırımlardan kaçma zamanı bitti’ dediğine işaret etti.

İran’ın Dini Lideri, İran ile yaşayacakları herhangi bir askeri çatışmanın daha fazla zarara yol açacağını bildiklerini söyledi.

İran’ın bölgesel tehditlerini reddeden Ali Hamaney, Ortadoğu’daki savaşların sebebinin, ‘ABD’nin bu bölgedeki varlığı’ olduğunu söyledi. Hamaney Asya’nın batısından İslam Cumhuriyeti’nin değil ABD’nin çekilmesi gerektiğini belirtti.

İran’ın, ABD’ye karşı ‘ekonomik ve kültürel’ bir savaş sürdürdüğünü söyleyen Hamaney’e göre, ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesi durumunda, yeniden uluslararası yaptırımların uygulanma olasılığına üstü kapalı bir şekilde dikkat çekerek, ABD Hazine Bakanlığı’nın İran’a karşı bir savaş odası olarak hareket ettiğini iddia etti.

Dünya, ABD’den ibaret değil

İran’ın ülke içindeki yeteneklerine ve enerji kabiliyetine güvenilmesini isteyen Hamaney bir kez daha, hakkında yapılan İran’ı dünyadan soyutlamak istediği yönündeki suçlamaları reddederek, “Dünyayı ciddiyet ve zekayla takip etmeliyiz. Dünyanın ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden ibaret olmadığını bilmelisiniz. Dünya büyük ve farklı ülkelerle bağlantılar kurmalıyız. O ülkeler akılla hareket etselerdi, İran’la çatışmaya girmezlerdi. İran’la rekabet etmek istiyorlarsa, kesinlikle yenilecekler. Onlar (Amerikalılar) İran’la çatışmanın bedelini ödemek istemiyorlar” ifadelerini kullandı.

“İran blöf yapmıyor”

Öte yandan, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ise ülkesinin şu anda teknik olarak anlaşmanın imzalanmasından önceki dönemden daha yüksek seviyede uranyum zenginleştirme kapasitesi olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ı nükleer anlaşmadan çekilme konusunda uyaran Salehi, “İran blöf yapmıyor. Teknik olarak, uranyumu nükleer anlaşmaya varmadan önceki halinden daha yüksek seviyede zenginleştirmeye hazırız. Umarım Trump, sağ duyulu davranmaya başlayıp, anlaşmadan geri çekilmez” şeklinde konuştu.

ABD, bir takım önlemler alıyor

Öte yandan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ülkesinin nükleer anlaşma ile ilgili bütün senaryolara yönelik seçeneklerini hazırladığını ifade etti.

İran haber ajanslarından alıntılar yapan Reuters’in haberine göre, Bakan Yardımcısı Arakçi, İran’ın ABD’nin nükleer anlaşmada kalıp kalmayacağına bakılmaksızın bir takım önlemler aldığını, mevcut durumda anlaşmanın ‘kendileri için çekilmez’ bir halde olduğunu belirtti.

Nükleer anlaşmaya geri dönüş olasılığı olup olmadığına dair bir soruyu Arakçi, “Her şey mümkün” şeklinde yanıtladı.

Arakçi ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, son zamanlarda, anlaşmada öngörülen ekonomik taahhütlere bağlılığın, ABD Başkanı Trump’ın ABD’nin anlaşmadan çekilmesi konusundaki kararından ziyade, anlaşmanın geleceği için daha önemli olduğunu vurguladılar.
Bankalar finans desteği sağlamıyor

İran ekonomik avantajlar olmadan bankacılık yaptırımlarının uygulanmasının anlaşmada kalınmasını gerektirecek bir şey bırakmayacağı uyarısında bulundu. Tüm ekonomik yaptırımlar 2016 yılının Ocak ayında kaldırılmış olmasına rağmen, Avrupalı bankalar, ABD’nin yaptırımlarından çekindikleri için Batı’nın İran ile yapacağı projeleri finanse etmeyi reddediyorlar.

Ruhani baskı altında

Bununla birlikte, batının yatırımlarıyla zorluklar devam ederken, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmanın ardından İranlılara vaat edilen ekonomik reformları uygulayamadığını ve kendisini baskı altında bıraktığını düşünüyor.

“İran füzelerden vazgeçmeyecek”

Öte yandan, İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, İran’ın ‘füzelerden vazgeçmeyeceğini’ söyledi. Füzelerin, İran’ın caydırıcılığında kilit bir unsur olduğunu belirten Selami, “Caydırıcı gücümüzü bırakmayı kabul etmeyeceğiz” dedi. Avrupa ülkelerine hitaben, İran’ın füze programını ve kuvvet kollarını bırakmayacağını vurgulayan Selami, bu kuvvetlerin yeni kaleler fethetmeye çokta uzak olmadığına dikkat çekerek, “Zararlarımız karşısında gücümüzü artırmak için çok çalıştık” ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerini İran’ın gücünü sınamamaları konusunda uyaran Selami, ülkesinin bu ülkelerin enerji güvenliği üzerinde çalıştığını iddia ederek, “Avrupa, İran’ın bölgedeki enerji kaynaklarının yüzde 100’ünü kontrol ettiğini bilmeli” dedi.