Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney: İran’ın bölgedeki rolünü tartışmayız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Tahran ziyaret ederek İran’ın bölgede yaşanan çatışmalardaki rolünü görüşmeye çalışmasından günler sonra, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Ortadoğu’daki varlığı konusunda Batı ile müzakere yapmayacağını söyledi.

“Washington’dan izin istemeyeceğiz”

Resmi internet sitesinden yer alan açıklamada Hamaney’in şu ifadelerine yer verildi, “Avrupa ülkeleri, İran’la bölgedeki varlığı konusunda görüşmek istediklerini söylüyorlar. Bu sizi ilgilendirmez. Bu bizim bölgemiz. Neden buradasınız? İran bu konuda sadece bölgedeki diğer ülkelerle görüşecek.”  İran’ın Ortadoğu’da aktif olmak için Washington’dan izin istemeyeceğini belirten Dini Lider, “ABD’de olmak istediğimizde onunla görüşme yapacağız” şeklinde konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian pazartesi günü, Avrupa’nın nükleer anlaşmaya verdiği desteği, ancak aynı zamanda İran’ın füze programı ve bölgedeki rolüne ilişkin bölge ülkeleri ve ABD’nin endişelerini görüşmek üzere Tahran’a gitmişti.

Bölgedeki pek çok ülke, İran Devrim Muhafızlarının, Suriye’de rejime ve Yemen’de Husilere destek verdiğini ve buralara savaşmaları için binlerce asker gönderdiğini düşünüyor.

Afganistan’a destek vermeye hazırız

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi yaptığı açıklamada, DEAŞ örgütü ve Taliban hareketini işaret ederek, Tahran’ın teröre karşı mücadele için Afganistan’a ‘danışmanlık ve güvenlik’ desteği vermeye hazır olduğu belirtti.

“Hiçbir ülke için tehdit oluşturmuyoruz”

Diğer yandan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, pazar günü yaptığı açıklamada, İran ordusunun bölgedeki hiçbir ülke için tehdit oluşturmadığını söyledi. Resmi basın kuruluşu tarafından aktarılan açıklamada Ruhani, “Silahlarımız, barışı desteklemeyi, güvenliği sağlamayı ve başkalarının ülkemizi istila etmesini önlemeyi amaçlıyor. İran’ın silahları ve füzeleri hakkında kimse endişelenmesin” şeklinde konuştu.