Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney, rejimin geleceğine dair endişeleri gidermeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD’nin ülkesine uyguladığı ekonomik yaptırımların ardından yaptığı ilk açıklamada rejimin geleceği konusunda endişesinin olmadığını söyledi.

Her ne kadar Dini Rehberlik resmi sitesi, Hamaney’in rejimin geleceğine ilişkin bu açıklamasını belirli bir tarih belirtmeden “daha önceki döneme” ait olduğunu ifade etse de ülke basını söz konusu açıklamanın yaptırımların hemen arkasından yapıldığına işaret ediyor.

Reuters’in haberine göre Hamaney, yönetime karşı baskıların artmasından duyulan endişelere karşı “Durumumuza dair endişe etmeyin. Hiç kimse bize bir şey yapamaz. Güvenin, durumumuzla ilgili bir şüphe yok. Bunu herkese duyurun” ifadelerini kullandı.

Hamaney’in sitesi söz konusu açıklamanın “İran’ın sınırları dışındaki devrim destekçilerinin rejimin geleceğine yönelik endişeleri ve kuşkularına cevap” olarak yapıldığını savundu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği ilgilere göre İran Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü General Ebulfazl Şikarci de önceki gün yaptığı açıklamada, “İran bölgedeki esas güçtür. Ancak gücünü her zaman dünyanın bu hassas bölgesinde bulunan ülkelerin güvenliğini sağlamak için kullandı” dedi.

Şikarci, İran’ın Arap Körfezindeki varlığını ise “İran’ın bölgedeki devletlere yönelik iyimserliği sebebiyle” olduğunu söyledi.

İran’ın bölge ülkelerinin içişlerine karıştığına ilişkin iddiayı reddeden Şikarci, “Bu, düşmanın ve ona bağlı medya kuruluşlarının gerçeği çarpıtması” diye konuştu.

İran ekonomisinde çöküş sürüyor

İran son 7 aydır belli aralıklarla, ekonomideki kötü gidişat, döviz kuru krizi gibi nedenlerden dolayı protestolara sahne oluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, salı günü Twitter üzerinden verdiği mesajda İran’a uygulanan son yaptırımlarla ilgili “Şimdiye kadarki en keskin yaptırımlar bunlar oldu ve kasım ayında daha üst seviyeye çıkacak” dedi.

Trump mesajında “İran’la ticaret yapan hiç kimse ABD ile iş yapamayacak” tehdidinde de bulundu.

Washington’ın yaptırımları birçok uluslararası banka ve şirketi İran’la ticari ilişkileri gözden geçirmeye itti.

ABD – İran gerilimi

Trump’ın Tahran’la görüşme talebi ülkedeki siyasi çevrelerde tartışılmaya devam ederken İranlı yetkililer, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesi şartıyla görüşmenin gerçekleşebileceğini ifade etti.

İran medyasına açıklamalar yapan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD ile İran arasında daha önce İsviçre ve Umman’ın arabuluculuk rolü üstlendiğini fakat hâlihazırda doğrudan veya dolaylı yoldan ABD ile herhangi bir müzakerenin olmadığını ifade etti. Zarif, geçen hafta Singapur’da ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geldikleri iddiasını da yalanladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ülkesini ziyaret eden Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho ile yaptığı görüşmede Koreli Bakan’a “Yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle ABD yönetimine güvenilemeyeceğini” söyledi. ABD’nin Kuzey Kore ile nükleer konusunda anlaşma yapmaya hazırlandığı dönemde Ruhani’nin çıkışı dikkat çekti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho’nun Tahran ziyareti, ABD’nin İran’a karşı yeni yaptırımları yürürlüğe koyduğu bir süreçte geldi.

Reuters’in İRNA’dan aktardığı habere göre Ruhani, “ABD yönetiminin son yıllardaki performansı, tüm dünyada ülkelerinin hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmeyen güvenilmez ve emniyetsiz bir ülke olarak görülmesine neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Ruhani ayrıca “İran ile Kuzey Kore’nin birçok konuda her zaman yakın görüşlere sahip olduğunu” söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında haziran ayında Singapur’da gerçekleşen zirvede yapılan nükleer anlaşma ile ilgili geçen hafta Singapur’da düzenlenen Güvenlik Forumu’nda Pompeo ile Kuzey Koreli mevkidaşı Ri Yong-ho arasında yaşanan tartışmanın ardından Koreli Bakan Tahran’ı ziyaret etti.

İran devlet yayın organı IRINN’e göre Kuzey Koreli Bakan’ın Ruhani ile görüşmesinde ABD’nin anlaşmadan çekilerek yeniden Kuzey Kore’ye yaptırım uygulamasını “uluslararası kurallara ve düzenlemelere aykırı” olarak nitelediği belirtildi. Bakan’ın ayrıca ülkesinin Tahran’la stratejik ilişkileri güçlendirmek istediğini söylediği de belirtildi.