Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney’den ABD’ye tehdit: Çok şiddetli karşılık veririz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD’ye tehditler savurdu. Hamaney, nükleer anlaşma konusunda, ABD yanlış bir adım atarsa ülkesinin buna çok sert cevap vereceğini belirtti. ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde İran 2015 anlaşmasını ihlal etti diyerek yaptığı açıklamaya cevap veren Hamaney, “ABD’nin bize gözdağı vermesi asla kabul edilemez” dedi.

İran Devlet Televizyonu’nun aktardığı konuşmada Hamaney, “İran halkı sabırlıdır. ABD, nükleer anlaşma karşısında herhangi bir yanlış adım atarsa İran İslam Cumhuriyeti’nin tepkisiyle karşı karşıya kalır” dedi.

ABD, geçtiğimiz çarşamba süper güçler ve İran arasında imzalanan nükleer anlaşma gereğince İran üzerindeki yaptırımların hafifletilmesi kararının süresini uzattı. Fakat yapılan açıklamada, aynı anlaşma metni üzerinde mutabık olup olmayacağı konusunun henüz belli olmadığı belirtildi. Trump’ın önümüzdeki ayın ortalarına doğru, kapsamlı ortak eylem planı olarak bilinen nükleer anlaşmaya İran’ın bağlı kalıp kalmadığı konusunda bir karar vermesi gerekecek. Eğer Trump bunu yapmazsa, kongrenin anlaşma uyarınca hafifletilen yaptırımlarla ilgili, yeniden bir karar alması için 60 gün daha geçmesi gerekir.

İran Askeri Akademisi Mezuniyet Töreni’nde konuşan Hamaney, bütün anlaşmalar, sözleşmeler ve müzakereler sırasında yapılan onca tartışmalara rağmen, ABD’nin bu müzakereler ve sonuçlarına karşı tavrının tamamen zalimce ve zorbaca olduğunu belirtti.

Hamaney, Amerikalıların, İran halkının kendi onurlu ve kudretli tutumu üzerinde durduğunu ve milli çıkarı ilgilendiren önemli konularda asla geri adım atmayacağını bilmeleri gerektiğini ifade etti.

Hamaney, “Amerika’nın yalancı ve hilekar yetkilileri, utanmadan İran halkı ve İran İslam Cumhuriyeti’ni yalan söylemekle suçluyorlar. Oysa İran halkı samimi biçimde hareket etmiş ve sonuna kadar samimiyetle yoluna devam edecektir” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı için New York’a hareket etmeden önce, bir takım açıklamalarda bulundu. Ruhani, “ABD’nin de diğer Avrupa ülkeleri gibi nükleer anlaşmaya bağlılığını devam ettirmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

ABD, BMGK kararıyla alınan nükleer anlaşmanın füze denemeleriyle ihlal edildiği haberi üzerine yaptırımlar uygulamıştı. ABD, Tahran Yönetimine nükleer başlıklı balistik füze denemelerini yapmamaları konusunda çağrıda bulunmuş, İran tarafı ise alınan kararı ihlal eden bir durumun olmadığını ve füzelerin nükleer başlık taşımadığını iddia etmişti.