Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney’e yakın Keyhan gazetesi: Tahran’ın Husi füzelerinde parmağı var! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e yakınlığıyla bilinen Keyhan gazetesi, Husi milisler tarafından Suudi Arabistan’a balistik füze fırlatılmasında İran’ın parmağı olduğuna işaret etti. İran Dışişleri Bakanlığı sorumluluktan kaçmaya çalışsa da füzeyi haklı göstermeye çalıştı. Suudi Arabistan savunması geçtiğimiz gün başkent Riyad’a fırlatılan füzeyi havada imha etmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Yemen’ deki koalisyonunun dile getirdiği “İran, Husi milislerine yapılan füze yardımını üstleniyor” açıklamalarını reddetti.

Açıklamaları “haksız, sorumsuz ve provokatif” olarak değerlendiren Kasımi, füze fırlatılmasının “bağımsız bir yanıt” sayıldığını, sebebinin ise Suudi Arabistan’ın uygulamaları olduğunu, başka bir ülkenin uygulama veya kışkırtmaları olmadığını söyledi.

Riyad havalimanına fırlatılan füzeyi Husi isyancılar üstlenmişti ve ilk defa Yemen’den fırlatılan bir füze Suudi Arabistan’ın başkentine yakın bir mesafeye ulaşmıştı.

Bir sonraki hedef Dubai!

Hamaney’e yakınlığıyla bilinen Keyhan gazetesi “Husiler Riyad’a füze fırlattı, bir sonraki hedef Dubai” manşetini atarak İran’dan büyük bir tepki aldı. İran Kültür ve Enformasyon Bakanlığı gazeteyi uyardı.

İran resmi haber ajansı İRNA, bakanlık tarafından gazeteye resmi bir uyarı yapıldığını aktardı. Bakanlığa bağlı basın denetleme kurulu, manşeti “ulusal değerler ve ulusal çıkarlara aykırı” olarak değerlendirdi.

“Ufukta fırtına var”

Keyhan Gazetesi’nin söz konusu manşeti yayınlamadan kısa bir süre önce Meşruiyet’e Destek Koalisyonu “İran, Suudi Arabistan’ı vurması için Husilere silah sağlıyor” açıklaması yapmıştı.

Keyhan manşetinin spotunda, “füze fırlatılmasının Abdulmelik Husi’nin tehditlerinin ciddiyetini doğruladığından” bahsediyordu. Füze sistemlerinin test edilmesi için Körfez ülkelerine füze fırlatıldığını aktaran gazete, diğer Körfez ülkelerine özellikle de Dubai’ye füze fırlatılmasına yönelik açık bir kışkırtma görülmesiyle ilgili “Ufukta fırtına var” yazdı. “Husiler, Batı Asya bölgesindeki gelişmeler ve bölge ülkelerinin İran’ın istikrarı bozduğu yönündeki büyük eleştirileri nedeniyle füze fırlatıyor” dedi.

Devrim Muhafızları komutanı ülkesinin Yemen’e silah taşıma imkanı olduğunu reddetti. Öte yandan da Husilerin elindeki füze menzillerinin gelişimini üstü kapalı olarak övdü. Devrim Muhafızlarına yakın medya kuruluşları ise Suudi Arabistan’a yapılan roket saldırısına destek verdiklerini açıkladılar.

Füze saldırıları yaptırım kararlarından sonra geldi

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz Ağustos ayında imzaladığı Katsa yasası uygulanmaya başlandıktan 1 hafta sonra füze fırlatmaları başladı. Yasada ABD’nin bölgesel hasımlarına (Rusya ve Kuzey Kore) yönelik yaptırımlar ve İran ile ilgili özel bir bölüm yer alıyor.

Amerikan Hazine Bakanlığı Katsa yasası uyarınca İran Devrim Muhafızları ile ilişiği bulunan 40’dan fazla kişiye yönelik yaptırımların yenileneceğini duyurmuştu.

Yasayla, balistik füze programı ve insan hakları ihlali ile ilgili diğer konulara ek olarak Devrim Muhafızları ve Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün faaliyetlerinin kısıtlanması hedefleniyor.

ABD üssünü hedef almakla tehdit etmişti.

Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, temmuz ayında yaptığı açıklamada ABD’nin bu yasayı uygulayarak nükleer anlaşmadan çıkmış sayılacağını söyleyerek, ABD üssünü hedef almakla tehdit etmişti.

Caferi geçtiğimiz hafta tehditlerini yineledi. Ancak İran’ın füzelerinin bölgedeki ABD üslerine ulaşması için menzilini 2 bin kilometre uzatmasının gerekmediğini söyledi.