Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney’in Irak Temsilcisi’nden İbadi’ye eleştiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarıyla ilgili açıklamaları ve Çarşamba günü gerçekleştirmesi planlanan Tahran ziyaretini iptal etmesi, İran tarafında hoşnutsuzluğa neden oldu.

Dini lider Ali Hameney’in Irak Temsilcisi Mücteba el-Hüseyni, “ABD’nin İran’a yaptırımlarını uygulayacaklarını” söyleyen Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin, ABD karşısında psikolojik yenilgiye düştüğünü belirtti.

İbadi’nin ABD’nin 7 Ağustos’ta İran’a uyguladığı yaptırımlar ışığında iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri görüşmek üzere yarın Ankara’ya yapacağı ziyaretin ardından Tahran’ı ziyaret etmesi planlanmıştı.

Iraklı siyasi bir yetkili AFP’ye verdiği demeçte, İbadi’nin yarın Ankara’yı ziyaret edeceğini ancak Çarşamba günü Tahran’a uğramayacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ise yarı resmi ISNA haber ajansına verdiği demeçte, “Bu tür bir ziyaretle ilgili hiçbir bilgiye sahip değiliz” açıklamasında bulunmuş ve söz konusu ziyarete ilişkin haberler, İran basınında da geniş yer bulmuştu.

İbadi: Halkımızı ve çıkarlarımızı korumak zorundayız

Öte yandan, Irak siyasi kaynakları, İbadi’nin Tahran’a yönelik yaptırımlar hakkındaki son açıklamalarının, İranlıları memnun etmediğini belirtti.

İbadi, geçtiğimiz Salı günü düzenlenen haftalık basın toplantısında yaptığı konuşmada, yaptırımların adaletsiz olduğuna ve kendisinin söz konusu yaptırımlarla ilgili tutumunu belirttiğine işaret ederek, “Yaptırımlara sempati duymuyoruz. Yaptırımların stratejik bir hata olduğunu düşünüyoruz. Yaptırımlarla ilgilenmeyeceğiz fakat onlara uyacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkesinin 12 yıl boyunca uluslararası ambargoya maruz kaldığını hatırlatan Irak Başbakanı, “Halkımızı ve çıkarlarımızı korumak zorundayız” demişti.

Hüseyni: İbadi, ABD’ye karşı psikolojik yenilgiye düşüyor

İran’ın, İbadi’nin bu ifadelerine duyduğu hoşnutsuzluk, dün dini lider Ali Hamaney’in temsilcisi Mücteba al-Hüseyni tarafından yapılan bir açıklamayla gün yüzüne çıktı. Hüseyni şöyle konuştu:

“Irak Başbakanı’nın sorumsuzca açıklamaları, Irak’ı savunmak ve topraklarını DEAŞ’tan arındırmak için dökülen şehitlerin kanları ve İran’ın onurlu pozisyonlarıyla örtüşmüyor. Onun bu tutumundan esef duyuyoruz. ABD’ye karşı mağlubiyetini ilan ediyor. Psikolojik yenilgiye düşüyor. Onun bu tutumu, ABD tarafından desteklenen DEAŞ’a yönelik mücadelesinde kahramanlıklar gösteren Irak ruhuyla uyuşmuyor.”

Hüseyni’nin bu açıklamalarına Irak hükümetinden henüz herhangi bir yanıt gelmedi.

Haydar el-İbadi’nin “ABD’nin İran’a yaptırımlarını uygulayacaklarını” söylemesi, İran’a yakın Şii siyasi ve askeri grupların sert eleştirisine neden oldu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin üyesi olduğu İslami Dava Partisi, “Dünyadaki bütün özgür yönetimleri ve özellikle de İslami hükümetleri, İran’a karşı adaletsiz ABD yaptırımlarını reddetmeye ve onlara karşı direnmeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Gönüllü Halk Güçleri’nin önde gelen gruplarından biri olan Asaib Ehli’l Hak Hareketi, İran’a karşı ABD yaptırımları konusundaki İbadi’nin tutumunun esef verici olduğunu söyledi. Açıklamada, “İbadi hükümetinin meclisin çatısı dışında hareket ettiği ve tutumunun bir sonraki hükümeti bağlamadığı” ifadesi yer aldı.

Gönüllü Halk Güçleri’nin omurgası olan Bedir Hareketi, Irak hükümetinden İran’ı savunmasını ve destek olmasını talep etti ve “Biz, haksız ABD iradesinin, İran halkının iradesine ve kararlılığına karşı kırılacağından eminiz” açıklamasında bulundu.

Bağdat, 2017’nin sonlarında sona erdiğini ilan ettiği DEAŞ’la olan savaşta Washington’la müttefik olurken, İran, Irak siyasi meselelerinde etkin bir güç haline geldi.

Irak, yakıt izolasyonunda İran’ın en büyük ikinci ithalatçısı. Irak’ın toplam ithalatı geçen yıl 6 milyar dolara ulaştı. İran’a komşu olan Irak eyaletleri de elektrik sağlamak için Tahran’a büyük ölçüde bağımlı durumda.

ABD, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildikten sonra İran’a karşı sert ekonomik yaptırımları yeniden yürürlüğe koydu.