Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas ateşkes için yanıcı uçurtmaları durduracak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas, muhtemel bir savaşı ve İsrail’in ağır yaptırımlarının artmasını önlemek amacıyla, Gazze Şeridi’nden yakınlardaki İsrail kentlerine gönderilen yanıcı balon ve uçurtmaları durdurma kararı aldı. Ancak yerel kaynaklar, İsrail’in talebini yerine getirme ve sınırdaki göstericilerin isteğine aykırı davranma anlamına geldiği için Hamas’ın bu uygulamasının zorlukları da beraberinde getireceği belirtiyor.

Filistin ve İsrail kaynakları, Şarku’l Avsat’ın Hamas’ın söz konusu uçurtmaları durdurma kararı aldığı haberini teyit etti. Ancak “Yanıcı Uçurtmalar Birliği” adlı grup bu kararı reddetti ve “Hiçbir taraftan veya kurumdan talimat almadık ve almıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tel Aviv merkezli Yediot Ahronot Gazetesi’nde, Mısır’dan baskı gören ve İsrail’in Gazze Şeridi’nde askeri harekat düzenlemesinden endişelenen Hamas’ın bölgedeki askerlerine yanıcı balon ve uçurtmaların durdurulması emrini verdiği belirtildi.

Kahire ve uluslararası tarafların, yanıcı uçurtmaların durdurulmaması halinde Gazze Şeridi’nin işgaline neden olabilecek yeni bir savaşla karşı karşıya geleceği yönündeki ağır baskıların hedefi olması Hamas’ı söz konusu yeni kararı almaya sevk ediyor.

İsrail, Hamas’a yakıcı uçurtmaları durdurması için birkaç gün mühlet verdi. Aynı zamanda Gazze Şeridi’nin işgal edileceğine işaret eden manevralar yaptı ve Gazze Şeridi’ndeki kuşatmayı artırdı. Bunların yanı sıra Hamas’a uyguladığı baskıların bir parçası olarak Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’nı tamamen kapattı. Gazzeli balıkçıların avlanma mesafesini 3 mile indirdi ve bir sonraki Pazar gününe kadar Gazze’ye yakıt tedarikini durdurdu.

Söz konusu bu yeni kısıtlamalar dışında, İsrail, geçtiğimiz hafta da Gazze’den ihraç edilen ürünleri ve çoğu ürünün Gazze Şeridi’ne girmesini durdurmuştu.

İsrail ‘Kanal 10’ televizyonunun haberinde, İsrail yönetiminin, askeri makamlara, İsrail topraklarını hedef alan yanıcı uçurtmaların durdurulmaması halinde Gazze Şeridi’nde geniş çaplı bir askeri harekatın düzenlenmesi için hazırlık yapılması yönünde talimat verdiği belirtildi. İsrail’in yanıcı balonların durdurulması için verdiği mühletin yarın sona ereceği aksi takdirde, büyük ölçekli bir askeri harekatı başlatmak zorunda kalacağı ifade edildi.

Bunların yanı sıra, Kanal 10 haberinde, İsrail’in Mısır istihbaratı aracılığıyla Hamas’a birçok mesaj gönderdiği diğer yandan Hamas’ın da istihbarat yoluyla başka bir mesajla cevap verdiği belirtildi.

Bununla birlikte Kanal 10’un açıklamalarında Hamas’ın, yanıcı balonların durdurulmasını bir şartla kabul ettiği bildirildi. Haberde, Hamas’ın bunun karşılığında, Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın açılmasını ve Gazze’deki insani durum için kolaylık gösterilmesini istediği belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı son yaptırımlar, Hamas’ın mali gelirinin düşmesine neden oldu.

İsrail basınında yer alan haberlerde Hamas için beklenmedik bir başka sorunun daha ortaya çıktığı bilgisi verildi. Bu sorunun, dışişleri liderliğinin, milyonlarca dolara mal olduğu tahmin edilen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” kampanyasını ve Hamas’ın sınırdaki çatışmalarda ölenlerin ve binlerce yaralının ailelerine yaptığı ekonomik yardımları içeren protestoları finanse etmeye devam edemeyeceğini açıklaması olduğu belirtildi.

Bütün bu detayların, Hamas’ın İsrail’in saldırı bahanesini etkisiz kılmak ve tüm çabalarını Filistin uzlaşmasına yönlendirmek için Gazze’deki toplantıda uçurtmaları durdurma kararı almasına neden olduğu görülüyor.

Hamas’ın Gazze Şeridi’nin yeni bir savaşa girmesini engellemek için baskının gereğini yerine getirmeye karar verdiği bir dönemde, 2016 yılında Tunus’ta suikastla öldürülen ve Hamas üyesi olan Tunuslu uçak mühendisi Muhammed ez-Zevvari’ye nispetle “ez-Zevvari Birliği” diye de anılan “Yanıcı Uçurtmalar Birliği” yanıcı uçurtma göndermeye devam edeceklerini duyurdu.
Yanıcı Uçurtmalar ve Balonlar Birliği tarafından yapılan açıklamada, kuşatmanın artması ile yanıcı uçurtmaların miktarı arasında doğrudan bir ilişki olduğu, kuşatmanın yanıcı uçurtmaların miktarını artıracağı ve en uzak mesafeye ulaşması petrol sızıntıların daha da genişleyeceği belirtildi.

Bunun yanı sıra açıklamada, Hamas’ın Yanıcı Uçurtmalar Birliği’nin çalışmasının durdurulması ya da 72 saatliğine yanıcı uçurtmaların azaltılması yönünde herhangi bir karar almadığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu haberin tamamen asılsız olduğunu tüm dünyaya ilan ediyoruz. Hamas, sınırdaki askerlerine, balon-uçurtma fırlatıcılarının faaliyet göstermesini engelleme yönünde talimat vermedi. Kimseden emir almıyor olduğumuzu, taleplerimiz karşılanana ve kuşatma kaldırılıncaya kadar barışçıl direnişimizin devam ettiğini ispatlamak için birliklerimiz sabahtan beri işgal altındaki topraklara doğru yanıcı balon gönderiyor” ifadeleri kullanıldı. Gazze’deki siyasal hareketlerin kendi önlerine ve barışçı direnişlerin önüne engel koymayacakları vurgulandı.

Sadece dün, bu uçurtmalar Gazze Şeridi civarında 13 yangının çıkmasına sebep oldu ve sadece bir gün önce de bir anaokuluna balon düştü, ancak yaralanan olmadı.

İsrail tarafı ise Yanıcı madde taşıyan hava araçlarının gönderilmesine devam edilmesine rağmen Filistin tarafının bu taktiğe son vereceğine inanıyor.