Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas: Büyük Dönüş Yürüyüşü barışçıl olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze’de, 30 Mart Toprak Günü münasebetiyle Filistinli gruplar tarafından organize edilen ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ bugün, Gazze’den başlayarak İsrail sınırına kadar devam edecek. Gazze şeridini kontrol altında tutan Hamas hareketi, yürüyüşün barışçıl olacağını açıklarken, İsrail tarafı sınıra yaklaşılması halinde kalabalığa ateş açılacağı tehdidinde bulundu.

İsrailli Bakan’dan, Hamas liderlerine suikast tehdidi

Konuya dair bir açıklama yapan İsrail Altyapı Bakanı Yuaf Galant, Hamas’ın yeniden şiddet yoluna başvurması halinde başta Yahya el-Sinvar olmak üzere İsrail’in, Hamas liderlerine yönelik nokta saldırılar gerçekleştireceğini söyledi.

İsrail-Gazze sınırında şiddetin yeniden artması halinde, İsrail ordusunun Hamas liderlerine yönelik suikast operasyonlarını yeniden başlatacağı tehdidini yapan Galant, “Eğer Hamas hata eder de savaş yoluna başvurursa, bunun sorumluluğunu Yahya el-Sinvar yüklenecektir. Hedef alacaklarımız onunla da sınırlı kalmayacaktır” dedi.

Hamas tarafının barış yoluna devam etmesi ve şiddeti artırması halinde, Gazze’ye herhangi bir müdahalede bulunmayı düşünmediklerini kaydeden İsrailli Bakan, “Gazze’de herhangi bir stratejik çıkarımız yoktur. Kudüs ya da Cebel el-Şeyh’ten bahsetmiyoruz. Geçmişte Gazze’nin ele geçirilmesi için verilen bütün öneriler reddedilmiştir” şeklinde konuştu.

Sınıra keskin nişancılar yerleştirildi

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ise dün, Filistinlilerin yürüyüş sırasında İsrail altyapılarına saldırması durumunda orduya gerçek mermi kullanma izni vereceğini söyledi.

Eisenkot, yürüyüş nedeniyle bariyerlerin güçlendirileceğini ve İsrail topraklarına sızma girişimlerini engellemek için takviye birlikler konuşlandırılacağını sözlerine ekledi.

Sınıra yürüyüş yapan Filistinlilerin daha önce örülen duvarları geçme girişiminde bulunması ihtimaline karşı bölgeye ek kuvvet gönderildiğini anlatan Eisenkot, sınıra yönlendirilen ve hali hazırda sınırda olan bütün birliklere, duvarı geçmeye çalışanları vur emri verildiğini ve keskin nişancıların sınıra yerleştirildiğini aktardı.

Gazze, Batı Şeria ve Kudüs’te yürüyüşler yapılacak

Filistinli çok sayıda kuruluş, 1948’de topraklarından göç etmek zorunda bırakılanların “geri dönüş” hakkını kullanabilmeleri için yürüyüşe destek veriyor.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye, Gazze Şeridi’nin doğusundaki İsrail sınırı yakınında kurulan çadırlarda süren hazırlıkları denetledi.

Hayye, “İsrail’in, Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne katılacak Filistinlilere yönelik tehditleri, halkın sınıra doğru akınlarına engel olamayacak” dedi. Yürüyüş cuma namazı sonrasında başlayacak. Sınırdaki tel örgülerin yaklaşık 700 metre yakınında yapılacak gösterinin “barışçıl” olacağını söyleyen Hayye, İsrail, Filistin halkının tüm kesimlerinden vatandaşları bugün Gazze sınırında göreceğini ifade etti.

Filistin halkının bu yürüyüşle 1948’de göç etmek zorunda bırakıldığı topraklarına dönüş konusundaki ısrarını ortaya koyacağını vurgulayan Hayye, Filistinlilere, “Ellerinden alınmış olan hakkını arayan büyük bir millet olduğumuzu onlara bildirelim” diye seslendi.

Öte yandan Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, bölgedeki tüm hastane ve sağlık birimlerine başlayacak yürüyüş için tam teçhizatlı olarak hazır bulunmaları çağrısı yaptı.

“Mescid-i Aksa’yı koruyun” çağrısı

Bugün, Batı Şeria’da da Toprak Günü yürüyüşleri düzenlenecek, yürüyüşlerin Cuma namazı çıkışında İsrail ordusu tarafından kurulan kontrol noktalarında gerginliklere ve çatışmalara sebep olması beklenirken, büyük yürüyüşün Kudüs’te olacağı tahmin ediliyor. Kudüs’teki ulusal ve İslami hareketler, Toprak Günü münasebetiyle Mescid-i Aksa’ya yürüyüş için genel seferberlik ilan etti.

Kudüs’teki Filistinli ulusal ve İslami gruplar tarafından yapılan açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa girişinde dini törenlerini yerine getirerek burada kurban keseceklerini ilan etmesinden sonra Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya yürümesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Aksa’yı korumak ulusal ve dini bir sorumluluktur” vurgusu yapıldı.