Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas ve Fetih, görev teslimi adımının ertelenmesine karar verdi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas ve Fetih hareketleri, 12 Ekim Kahire uzlaşı anlaşması kapsamında karar verilen Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümetinin 1 Aralık itibariyle Gazze’deki görevlerini teslim alması adımının ertelenmesini istedi.

Fetih Hareketi Devrim Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Fayiz Ebu İyte, Hamas Siyasi Bürosu üyesi Salah el-Bardavil ve Mısır istihbarat servisinden Hammam Ebu Zeyd’in de katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısında konuştu. Ebu İyte konuşmasında, “Hamas ve Fetih, uzlaşı anlaşmasını gözeten Mısır’dan, Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümetinin Gazze’deki görevlerini teslim almasının 1 Aralık’tan 10 Aralık’a ertelenmesini talep etti.” ifadelerini kullandı. Ebu İyte ayrıca, bu durumun, uzlaşının başarıya ulaşması amacıyla hükümetin görevleri teslim alması için gerekli hazırlıkları tamamlanması nedeniyle istendiğini belirtti.

Fetih yetkilisi, tüm Filistinli tarafların, uzlaşı adımlarıyla ilerlemekten başka seçeneğinin olmadığını vurgularken, bu adımların başarıya ulaşması konusunda Mısır’ın sarf ettiği çabalara dair övgüde bulundu.

Toplantı 5 saat sürdü

Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar’ın, Filistinli grupları ve Mısır’dan bir güvenlik heyetini olağanüstü toplantıya davet etmesinin ardından, iki hareket, Gazze’deki Hamas karargâhında yaklaşık 5 saat süren uzun bir toplantı neticesinde anlaşmaya vardı. Toplantıya, Uzlaşı Hükümeti Başkan Yardımcısı Ziyad Ebu Amr ve Fetih’i temsilen Ebu İyte katıldı.

Toplantı, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın uzlaşı sürecini bozacak herhangi bir açıklamanın yapılmasını engelleyecek talimatlarıyla aynı zamanda gerçekleşti.

“Tüm taraflar çaba sarf etmeli”

Filistinli kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamalara göre, Mısır; Fetih ve Hamas’a yönelik baskı yaparken, hareket liderleri ve Mahmud Abbas ile sürecin ertelenmesine yol açan konular üzerinde görüşmeler gerçekleştirdi. Kaynaklar, Mısırlı heyetin, tüm taraflardan uzlaşının başarısız olmasını engellemek için çaba sarf etmelerini istediğini belirtti.

Kaynaklara göre, Mısırlı heyet, hükümetin, görevlilerin karargâhlarına geri dönmeleri konusundaki kararından vazgeçmesi için baskı yapıyor. Ayrıca uzun süren görüşme sırasında birçok konuda fikir birliğine varıldığı belirtti.

4 madde üzerinde anlaşmaya varıldı

Öte yandan toplantının sona ermesinin ardından Filistinli gruplar, Gazze’deki Hamas karargâhının önünde bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında, 4 nokta üzerinde anlaşmaya varıldığı ve Filistin hükümeti tarafından Gazze’ye karşı alınan önlem ve yaptırımların sonra erdirilmeye başlandığı kaydedildi. Aynı şekilde 2011, 2012 ve 2017 yıllarındaki uzlaşı anlaşmalarının uygulanmaya başlandığı da ifade edildi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Siyasi Birimi üyesi ve Gazze sorumlusu Cemil Mezher yaptığı açıklamada, Fetih ve Hamas, Uzlaşı Hükümeti’nin desteklenmesi gerektiğine dair anlaşmaya varıldığını belirtti. Tarafların ve Mısır’ın desteğiyle Fetih ve Hamas arasındaki uçurumun daraldığını söyleyen Mezher bu bağlamda, Mısır’ın, görevli sorununu çözmek için süreyi, 10 Aralık’a kadar uzatmaya karar verdiğini vurguladı.

“Teknik ve idari komite çalışmaya başlayacak”

Mezher, toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, Uzlaşı hükümetinin, görevlerini yerine getirmekle sorumlu olduğunu, sağlık, eğitim ve diğer sektörlerde çalışan ve emekli olan kişilerin endişelerine yönelik gerekli uygulamalarda rol oynadığını açıkladı. Ayrıca Mısır’ın da katılımıyla düzenlenen görüşmelerin ardından çalışanların dosyalarına yönelik mekanizmaların bulunması amacıyla teknik ve idari komitenin çalışmaya başlamasına karar verildiğini söyleyen Mezher, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu konular şu an hükümet dâhilinde mevcut ve çözülmesi gerekiyor. Ayrıca Filistin halkının, topraklarındaki kararlılığını güçlendirmesi de gerekiyor. Çünkü uzlaşı, bütün Filistinliler içindir. Böylece işgal projeleri ile yüzleşmek için bir strateji belirleyebiliriz.”

Taraflar ve Mısır’ın, herkesi uzlaşmanın korunmasına ve bu adımın bozulmasını önlemeye yönelttiğine dikkat çeken Mezher, her başarısızlığın, Filistinlileri tehlikeye iteceğini kaydetti. Mezher ayrıca, “Herkes, uzlaşının desteklenmesi, güçlenmesi ve korunması için çalışıyor. Bugün yaşananlar, hükümetin yetkilendirilme sürecinin geçici bir uzantısıdır” şeklinde konuştu.