Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas ve Fetih İsrail’i tanımayı reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas Hareketi Gazze Lideri Yahya el-Sinvar, İsrail’i tanıma zamanının geçtiğini ve hiç kimsenin artık İsrail’i tanımaktan bahsedemeyeceğini söyleyerek, hedeflerinin İsrail’i haritan silmek olduğunu ve Hamas’ın silah bırakması söylentilerinin Şeytan’ın Cennet hayalinden ibaret olduğunu ifade etti.

“Hedefimiz İsrail’i haritadan silmektir tanımak değil”

Gazze’de düzenlenen Gençlik Buluşması’nda bir konuşma yapan el-Sinvar, ABD’nin Filistinlilerden İsrail’i tanımalarını talep etmesine cevap vererek, “İsrail’i tanıma zamanı geçti. Hiç kimse artık İsrail’i tanımaktan bahsedemez. Hedefimiz İsrail’i haritadan silmektir, tanımak değil” dedi. Hamas’ın silah bırakacağı söylentilerine değinerek, “Hamas’ın elinden direniş silahını alma hayali Şeytan’ın Cennet hayali gibidir. Gece gündüz her an silah gücümüzü artırmak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ABD ve İsrail’in barış anlaşması sonrası süreci zorlaştıracağını fakat Hamas’ın iç barıştan vazgeçmeyeceğini söyleyen el-Sinvar, Hamas’ın yıllardır Filistin’deki bölünmüşlüğün bir tarafı olmasının kendisini üzdüğünü dile getirerek, “Hamas bundan sonra asla bölünmüşlük günlerine geri dönmeyecek” şeklinde konuştu.

El-Sinvar, konuşmasında şunları söyledi;

“Biz bölünmüşlük sayfasını çevirmekte ciddiyiz. Şimdiye kadar barış yolunda elde ettiğimiz kazanımları yok etmeye yeniden bölünmüş günlerine dönmemize kastedeceklere karşı en şiddetli tedbirleri alacağım. Başkan Mahmud Abbas’a destek vermeye her zaman hazırız çünkü bu barış ona çok şey kazandıracak o da Filistin davasını en iyi aşamasına taşıyacaktır. Düşmanın halkımıza kötülük etmesine karşı kendimizi hazırladık. Kassam Tugayları Komutanı Muhammed el-Dayf, bana, böyle bir durumda İsrail ordusunu bir daha toparlanamayacağı şekilde yenilgiye uğratacağımıza dair söz verdi.”

Konuşmasında, Hamas’ın son iki yıl içinde 10 yıllık silah geçişi gerçekleştirdiğini belirten el-Sinvar, Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı Gazze’ye davet ederek, “Gelirseniz sizin güvenliğiniz ve rahatınız için gerekirse bizzat sabaha kadar nöbet tutacağım” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, daha önce yaptığı açıklamada, Fetih ve Hamas arasında kurulması öngörülen Filistin Uzlaşı Hükümeti’nin, şiddeti bırakma ve İsrail’i tanıma taahhüdünde bulunması gerektiğini söylemişti.

Bu açıklama Fetih Hareketi ve Hamas arasında on yıldan uzun süredir sürmekte olan Filistin’deki bölünmenin sona ermesi için Kahire’de imzalanan anlaşmaya yapılan ilk tepki olmuştu.

Greenblatt, yaptığı açıklamada, “ABD, Ortadoğu Dörtlüsü ilkelerine bağlılığın önemini yineliyor. Filistin Uzlaşı Hükümeti, grupların silahsızlanması ve barışçıl görüşmelere bağlılık da dahil, taraflar arasında imzalanan daha önceki sözleşmelerin kabul edilmesinin yanısıra, şiddetten vazgeçme ve İsrail’i tanıma konusunda açık bir şekilde taahhütte bulunmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, konuya ilişkin bir açıklama yapan Fetih Hareketi Devrim Meclisi Sekreteri Macid el-Fityani, Fetih Hareketi’nin ABD’nin tavrını reddettiğini ifade ederek, “İsrail’i tanımak hiçbir Filistin Hükümeti’nin yetkisinde değildir” dedi.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren yerel kaynaklar, Fetih Hareketi’nin Hamas’tan İsrail’i tanımasını hiçbir zaman istemediğini ve Fetih’in de İsrail’i tanımadığını bildiriyor.