Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, Filistin Ulusal Konferansı düzenlemeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli kaynaklar, Hamas Hareketi’nin son günlerde Filistinli bazı grupların, bağımsız ve önemli isimlerin katılımıyla Filistin’deki mevcut durumu görüşmek üzere Gazze Şeridi’nde bir konferans düzenlemeye çalıştığını belirtti.

Kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre hareket, Ramazan Bayramı sonrasında bu tür bir konferansın düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Aynı kaynaklar, Filistin liderliğinin Hamas, İslami Cihad ve diğer grupların katılacağı yeni bir Ulusal Konsey toplantısı çağrısını kabul etmese de Hamas’ın, Ulusal Konsey’e alternatif sunacak bir liderlik kurumu oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Kaynakların belirttiğine göre Hamas yetkilileri, Gazze ve Beyrut’taki Filistinli grupların yetkilileriyle bir araya gelerek, onları ulusal meselelerde karar alabilecek bir ulusal liderlik konferansı oluşturma konusunda ikna etmeye girişti. Kaynaklar, Gazze’nin ve hareketin geleceği, Şerid’e uygulanan ablukanın da görüşme konusu içinde olduğunu belirtti.

Öte yandan Hamas Hareketi ise konferansın yakın bir zamanda gerçekleşmesini umuyor. Bu çerçevede hareket, grup liderlerine “ortaklık temelinde gerçek bir Ulusal Konsey oluşturmak istediklerini” ifade etti.

Beyrut’ta bir araya geldiler

Hamas yetkilileri, bu ayın başlarında Gazze’deki grup liderleriyle Beyrut’ta çeşitli toplantılar düzenlemişti.

Toplantıların, “Fetih el-İntifada” hareketi, Halk Cephesi, Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve İslami Cihad hareketi liderleriyle gerçekleştirildiği bildirildi.

Aktarılana göre Hamas, ulusal bir konferans düzenleme ve Gazze Şeridi’ne dayatılan kuşatmayı sonlandırma gerekliliğine odaklanmış durumda.

Hamas’ın bu yaklaşımı ise, geçtiğimiz Nisan ayında Ramallah’ta düzenlenen 23. Ulusal Konsey oturumunun sonuçlarını reddetmesine dayanıyor. Zira söz konusu oturumda Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Yürütme Komitesi seçilmiş ve Filistin politikasının geniş bir taslağı çizilmişti.

Hamas: Alınan kararlar Filistin halkını temsil etmiyor

Hamas, mevcut Ulusal Konsey’i “boykot meclisi ve bölücü meclis” olarak nitelendirirken, konseyin “tekleşmiş ve diktatörlük tutumlarını” kanıtladığını vurgulamıştı. Hamas Hareketi ayrıca, oturumda alınan kararların Filistin halkını temsil etmediğini söylemişti.

Aynı şekilde Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de dahil olmak üzere Filistinli gruplar, Ulusal Konsey’in toplantı sonrası aldığı kararları reddettiklerini belirtmişti. Ancak Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi, Hamas ile yeni bir Filistin Konferansı düzenleme konusunda bazı çekincelere sahip.

Kaynaklar tarafından aktarılana göre Hamas da Filistinli grupların FKÖ’ye paralel birimler oluşturmak için bir başlangıç olarak yorumlanacak herhangi bir hamleyi reddetme sorunlarına yoğunlaştı.

Hamas iddiaları reddetti

Hamas Hareketi, Ulusal Konsey’e paralel konferanslar düzenlenmesine destek verirken, FKÖ’ye alternatif bir birim kurma iddialarını reddetti. Ancak Filistin otoritesi ve Fetih hareketi, bu iddialara dair ısrarlarını sürdürüyor.

Fetih yaptığı açıklamada, hiç kimsenin FKÖ’ye alternatif veya paralel bir yapı oluşturmada başarılı olamayacağını vurguladı.

Filistin Merkez Konseyi için yeni bir uzlaşma

Öte yandan Filistin Yönetimi, Ulusal Konsey’e yetki veren Filistin Merkez Konseyi için bir uzlaşma oluşturmaya hazırlanıyor.

Bu çerçevede uzlaşmanın, Filistin Merkez Konseyi kararlarının uygulanması, Filistin’in kaderi, İsrail ve ABD ile ilişkiler, yönetimin ve devletin geleceği ve Hamas ile uzlaşıyı içermesi bekleniyor.

Filistin Merkez Konseyi, bölünmeyi sona erdirmeye yönelik bir yaklaşım benimsemekte.

Bu bağlamda Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi üyesi Salih Rafat’ın açıklamasına göre, Ulusal Konsey’in kararlarının uygulanmasına ilişkin Yüksek Ulusal Komite, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a “Maliye Bakanlığına, Gazze’de yönetim personellerine yüzde 50 oranında maaş ödemesinin bayramdan önce tamamlaması için talimat vermesi” yönünde öneride bulundu.

Rafat, Yürütme Konseyi’nin ve Ulusal Komite’nin yoğun toplantılarının Gazze’de yaşanan problemleri sonlandırmaya yoğunlaştığını belirtti.

Hamas, yönetimi Gazze’deki kuşatmaya katılmakla suçladı

Diğer taraftan Hamas Hareketi, yönetimi Gazze’deki kuşatmaya katılmakla suçlarken bu durum, Filistin Ulusal Konferansı’nın gündeminde de yer alacağı ifade edildi.

Uzlaşı beklentileri yokluğunda ve artan işsizlik, yoksulluk ve kötüleşen yaşam koşulları çerçevesinde Hamas, Filistinli gruplara daha önce feshedilmiş olan İdari Komite’nin yeniden faaliyete geçmesini önerecek.

Filistin Devlet Başkanlığı ve Fetih Hareketi uzun süredir Hamas’ı örgüte alternatif bir liderlik yaratmakla suçluyor. Hamas ise bu iddiaları reddediyor. Başkanlık ise Ulusal Konsey’in toplanmasından sonra defalarca Filistin halkının tek meşru temsilcisi olan FKÖ’ye alternatif liderlik bulma girişimlerini başarısızlığa uğratma sözü verdi.