Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, Filistin’de yeni bir uzlaşı hükümeti kurulmasını istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas, dün Filistin hükümetine yönelik sert eleştirilerde bulundu. Alternatif bir ulusal bir birlik hükümeti kurulmasını istedi.

Hamas, Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı Gazze Şeridi’nde halka uygulanan baskıları ortadan kaldıramamakla ve krizleri çözememekle suçladı.

Hamas Sözcüsü Abdüllatif Kanu yaptığı açıklamada “Yönetimde olan uzlaşmaya dayalı değil tek partili bir hükümettir. Bakanlara danışma ihtiyacı duymayan ve rotasından çıkmış olan mevcut hükümet halkın güvenini kaybetti” dedi. Kanu, “Halkımızın endişelerini ve isteklerini temsil eden ulusal bir birlik hükümeti kurulması için ileriye doğru adım atalım” ifadesini kullandı.

Hamas’ın ulusal birlik hükümeti kurma çağrısı, hareket ile hükümet arasında karşılıklı Filistin uzlaşısını bozma yönünde yapılan ithamların ardından geldi. Hükümet, Hamas’ı Gazze Şeridinde ki çalışmalarını kasıtlı olarak bozmakla suçladı.

Hamas, hazineden daha fazla yararlanmak amacıyla vatandaşlardan farklı isimler altında vergi alınmasını ve sektörün tüm gelirlerinin hazineye aktarılmasını eleştirerek reddetti.

Hükümet yaptığı açıklamada, hükümetin bu ayın onuncu günü başlaması planlanan vergileri ve harçları toplamasına izin vermeyi reddederek hükümetin 2007’den sonra atananların maaşlarını ödemesini şartı koştuğunu bildirildi.

Açıklamada ayrıca hükümetin Batı Şeria’daki gibi Gazze Şeridi’ndeki tüm alanlarda işlevlerini kapsamlı bir şekilde yerine getirmeyi reddetmesine rağmen Hamas, görevlerini yerine getirmeye devam ettiğini belirtti.

Hamas, yetkilendirmenin tam olarak sağlanamayacağını ve tüm koşulları yerine getiremeyeceğini belirterek Gazze Şeridi sakinlerinin acılarına karşı tam sorumluluk taşıyan uzlaşma sürecinin engelinin tek parti olduğunu vurguladı.

Hareket, “Hamas, barış için gereken tüm uzlaşma ve şartları sağlıyor. Bu hedefe ulaşmak için olumlu ve yüksek ulusal sorumluluğumuz için çalışıyoruz” dedi.

Hareket ayrıca hükümet Gazze Şeridi’ndeki çalışanların maaşlarını azaltmayla itham ederek elektrik, yakıt fiyatları ve vergiler konusundaki yüklerin kaldırılmasını talep etti.

Hükümet ile Hamas arasındaki gerilimin Filistin uzlaşısı önünde ciddi engel teşkil ettiği ifade ediliyor.