Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, Gazze’deki İdari Komite konusunda Fetih’le uzlaşmaya hazır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsmail Heniyye başkanlığındaki Hamas heyeti, Gazze Şeridini yönetmek için kurulmuş olan idari komiteyle ilgili sorunu çözmek ve Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’la olan uzlaşma diyaloğunun yeniden başlatılması için Mısır yetkililerini ziyaret etti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Hamas heyetinin Mısır’ın idari komiteyi feshetme ve Filistin’in iç krizlerini çözmek için ulusal bir birlik hükümetinin kurulması teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Hamas, mart ayında Gazze Şeridi için yedi üyeli bir idari komite kurulduğunu açıklamıştı.

Rami el-Hamdallah’ın liderliğindeki Filistin hükümeti temmuz ayında Gazze Şeridi’ndeki altı binin üzerinde çalışana erken emekli olmalarını yönünde baskı yapmak, elektrik faturalarını ödemeyi bırakmak ve Gazze Şeridindeki çalışanlarının maaşlarını azaltmak gibi bazı cezai kararlar aldı.

Hamas diyaloğa hazır

Hamas, bugün yaptığı açıklamada Hamas’ın Siyasi Büro Lideri Heniyye’nin, Mısır Genel İstihbaratı Başkanı General Halit Fevzi ile dün akşam bir araya geldiğini ve Hamas heyetinin, Kahire’deki El Fetih hareketiyle bir anlaşma yaparak, bunu uygulanması için mekanizmaları belirlemek amacıyla diyaloğa hazır olduğunu vurguladı.

Açıklamada, Ulusal Mutabakat Hükümetinin görevlerini yerine getirmesi, seçimlerde bulunması ve ardından Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Kudüs’teki Filistin halkına karşı sorumluluklarını üstlenecek ulusal bir birlik hükümeti kurmak üzere Kahire’deki Filistin gruplarına kapsamlı bir konferans düzenlenmesi için çağrıda bulunuldu.

Hamas barış konusunda endişeli

Mısır’ın Filistin barışını sağlamayı başarması konusunda Hamas’ın endişe duyduğunu belirten yetkililer, aynı zamanda Fetih’in Mısır’ın uzlaşmayı sağlama çabalarını ve Hükümetin Gazze’ye karşı verilen cezai kararları kaldırmasını da aksatacağını düşünüyorlar.

Fetih Hareketi Lideri Mahmud Abbas, Filistin Otoritesi’nin Gazze Şeridi’ndeki eylemlerinin durdurulduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler, yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan Gazze Şeridi’nin, insani ve ekonomik krizler sebebiyle üç yıl içinde yaşayacak bir yer olmayacağına dair uyarıda bulunmuştu.

Heniyye’nin 7 Mayıs 2017’de siyasi büroya başkan seçildiğinden bu yana yaptığı ilk resmi ziyaretini yaptığı Kahire’de, hareketin liderinden olan Yahya el-Sinvar gibi önde gelen isimler de ona eşlik etti.