Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas: Güçlü bir Mahmut Abbas istiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya el-Sinvar, Mahmud Abbas’ın zayıf olmasındansa güçlü bir Başkan olmasını tercih etiklerini açıkladı. “Güçlü bir Abbas ile bütün sorunların çözülerek Filistinli güçlerin tek bir cephede birleşebilir” ifadesini kullandı. Sinvar’ın açıklaması, Hamas’ın stratejilerinde değişime gittiği şeklinde yorumlandı.

El-Sinvar, Gazze’deki gençlere yönelik yaptığı konuşmada “Ben ve siz, birlikte Filistinliler arasında uzlaşı istemeyenlerin direncini kıracağız” dedi. Özgürlük yolunda tek güç olmak için sorunların tamamını çözeceklerini kaydetti.

Filistin’de barışın sağlanması için çok fırsatları kalmadığını belirten Sinvar, “Barış yolunda üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Atacağımız her adım önceki adımlardan daha sağlam olacak” dedi.

Hamas’ın güçlü bir başkanın olmasının Filistin halkının yararına olduğunu düşündüğünü söyleyenve bu yüzden Gazze’deki yönetim komitesini feshettiğini ifade eden Sinvar, “Biz, bütün ihtilaflarımıza rağmen sayın Abbas’ın BM toplantısına güçlü bir şekilde gitmesini istiyorduk. Onun, dünya ülkelerinin önüne güçlü olarak çıkmasını, zayıf bir lider görüntüsü vermesinden daha fazla isteriz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasını “Hamas olarak gücümüzü, Gazze’yi yönetmek ve özgürlük hayallerimizi gerçekleştirmek için inşa ettik” diye devam ettiren Hamas’ın Gazze Sorumlusu, örgütün asker kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları için de “Gurur duyuyorum” ifadesini kullandı.

Kassam Tugayları’nın operasyonel kapasitesi hakkında konuşmaktan kaçınan silah gücüne değinmezken, Filistin’deki bütün direniş gücünün bir ulusal ordu çatısı altında birleşmesini temenni ettiğini kaydetti.

Hamas stratejilerinde yeni dönem

Hamas’ın bu strateji değişikliği, kısa süre önce Filistin Başbakanı Rami Hamdallah ve Hamas Lideri İsmail Haniye arasında yapılan telefon görüşmesinde de gündeme gelmişti. Taraflar, iki Filistin’deki bölünmüşlüğün sonlandırılması halinde gerekli tavizlerin verilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Başbakan Hamdallah’ın Filistin Hükümeti’ndeki bütün bakanlarla birlikte pazartesi günü Gazze’ye gitmesi bekleniyor. Hamdallah, salı günü, Gazze’de hükümet yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirecek. Ardından Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin kurulması için yapılacak çalışmalara katılmak üzere Mısır’ın Başkenti Kahire’ye geçecek.

Yahya el-Sinvar, Hamdullah’ın Gazze’ye ulaşması için bütün kolaylıkların sağlanması hususunda Hamas yetkililerine talimat verildiğini söyledi. Ancak talimata rağmen Kassam Tugayları ve Hamas üyelerinin sahip olduğu silahların görüşmelerde sorun teşkil etmesinden endişe ediliyor.

Hamas Hareketi, Kassam Tugayları’nın elindeki silahların müzakere edilemeyeceğini dile getirirken, Ramallah’taki yetkililer, tartışmanın Gazze’deki silahları kontrol altına almakla ilgili olduğunu belirtiyor. Silahların teslim edilmesinin gündemlerinde olmadığını vurguluyor.

Ramallah Hükümeti, Gazze’deki güvenliğin İçişleri Bakanlığı ve yetkili kurumlarca sağlanması gerektiğini belirtiyor. Kassam Tugayları’nın kendi karargâhlarında kalmasını talep ediyor.

Kassam Tugayları’nın görüşmelerdeki en zorlu başlıklardan biri olduğu belirtiliyor. Yapılan yorumlar, uzlaşı sağlanabilse bile uygulanmasının zor olacağı yönünde. Zira Hamas, Gazze’de askeri bir yapılanmaya sahip.