Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas, Hamdallah’a suikast girişiminden Ramallah’ı sorumlu tutuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamaslı yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, suikast girişimiyle alakalı olarak birkaç gün içinde Ramallah’ta belirli bazı hükümet organlarını suçlamaya hazırlandıklarını yönünde. Hükümetin ise olayla ilgili Hamas’ı suçlu bulduğu biliniyor.

Hamas adına konuşan Fevzi Berhum “Hükümet yetkililerin soruşturmanın sonunu beklemeden Hamdallah’a düzenlenen suikast girişimi konusunda Hamas’a yüklemesindeki yoğun ısrarı suçun ayrıntılarının ortaya çıkmaması için oluşturulan bir krizi yansıtıyor. Önümüzdeki günlerde gerçek ortaya çıkacak” diye konuştu. Bombalama girişimin ilk anından bu yana Hamas’ın ulaştığı ipuçları ışığında Berhum’un yaptığı bu açıklama şaşırtıcı olmadı. Ancak Hamas’ın bu açıklaması konu hakkında hükümete doğrudan yönelttiği ilk suçlama oldu.

Ramallah Hükümeti’nden gelen “Hamas’ın yaptığı gerçeğin yakında oraya çıkacağı” açıklamalarına cevap veren Berhum “Bu bombalamadan faydalananlar Gazze’nin güvenliğini ve uzlaşıyı zayıflatmaya çalışanlardır” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamdallah ve Ferec’in uğradığı suikast teşebbüsünün arkasında Hamas’ın olduğunu ileri sürmüştü. Abbas, Gazze’de ulusal, yasal ve mali önlemler almayı taahhüt etti. Abbas, Hamas’a daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde saldırdı ve tehditler savurdu.
Hareketin siyasi büro üyesi Dr. Musa Ebu Merzuk, Devlet Başkanı Abbas’ın konuşmasından dolayı özür dilemesini istedi.

Ebu Merzuk cuma günü yaptığı açıklamada “Başbakan Rami Hamdallah’a düzenlenen suikastın failleri netleşti” dedi. Ayrıca Twitter’dan yaptığı açıklamada Merzuk “Gazze’de Başbakan Rami Hamdallah konvoyunun bombalandığı aşağılık komplonun tüm konuları ortaya çıktıktan sonra, Ebu Mazen (Abbas) daha önce görülmemiş bir siyasi ve diplomatik konuşma yaptı. Konuşmasının uygunsuz sözleri resmi basından geri çekildi. Cumhurbaşkanı bu konuşmaları için özür dilemeyecek mi?” ifadelerini paylaştı.

Filistin cumhurbaşkanı, Filistin hükümetine tam olarak teslim edilmeyen Gazze’yi “isyancı toprağı” olarak ilan etmeyi planlıyor. Ancak bundan önce Mısır’a krizi etkisiz hale getirmesi için bir şans veriyor.

Hamas’ın şu anki suçlamaları Mısır’ın meseleyle ilgili zorluk çekeceğini gösteriyor.

Filistin Yönetimi, Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki suikast girişiminde ana şüphelinin öldürülmesine rağmen Hamdallah’a düzenlenen suikastta Hamas’ı suçluyordu. Şimdide Hamas’ı suçluları yasa dışı öldürmekle suçluyor.

Hamas, suikast girişiminin zemininde ana şüpheliyle bağlantılı olduğuna inandığı, bazı Filistinlilerin Gazze Şeridinde aranmasını istediğini duyurdu. Hamas, öldürdüğü şüphelinin kendisiyle ilgili herhangi bir bağlantısının bulunmadığını bildirdi.

Bazı kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilerde, Hamas Ebu Husa’nın başkaları tarafından kullanıldığına ve Gazze’ şeridindeki bazı militanlar tarafından yönlendirildiğine inanıyor.

Hamas, olayla ilgili soruşturmaların bir parçası olarak, Gazze Şeridi’ndeki mülteci kampının batısındaki bir köyde Ebu Husa ve asistanını öldürdü. Ramallah Hükümeti Hamas’ın bu kişileri öldürmesini şüpheli buldu. Ramallah’taki güvenlik kuruluşu ise Hamas’ın suikast şüphelerini örtbas etmek için bu cinayetleri işlediğine inanıyor.